Aktualności
08.01.2021

Noc Biologów na UWM - w tym roku online i nie tylko w styczniu

Choć główne wydarzenia dziesiątej edycji Nocy Biologów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zaplanowano na 8 stycznia, z wielu propozycji programowych będzie można skorzystać także w kolejnych tygodniach.  Naukowcy świetnie dostosowali się do nowej formy popularyzacji wiedzy.

 

Naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wraz z partnerami z kilku innych jednostek naukowo-badawczych przygotowali w sumie około 120 wydarzeń - głównie w formie online. Ich temat przewodni to: "Człowiek i mikroorganizmy".

"Mimo, że jesteśmy daleko od siebie, możemy współpracować. Uniwersytet to takie miejsce do eksperymentowania. My również uczymy się nowej dydaktyki. Nawet jak pandemia minie, na pewno nie zmarnujemy tego, czego nauczymy się w zakresie przekazywania wiedzy" - mówi koordynator Nocy Biologów na UWM prof. Stanisław Czachorowski.

Dziesiąta Noc Biologów potwa aż do... końca maja. "Tak długo będzie można wykorzystywać filmy i gry edukacyjne. To ukłon w stronę dzieci na feriach, by mogły w dowolnym czasie sięgnąć do materiałów edukacyjnych. Ale to również z myślą o nauczycielach i szkołach. Kiedy już wrócą do zdalnego nauczania, będą mieli dodatkowe pomoce przygotowane przez nas."

Podczas oficjalnego otwarcia tegorocznej Nocy Biologów uczestników wydarzenia przywitała Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. "To wyjątkowy jubileusz. Dlatego, że odbywa się w czasach trudnych, w czasach pandemii. Żałuję bardzo, że nie ma tego gwaru, który co roku towarzyszył nam w czasie tych wydarzeń. Mam nadzieję, że w przyszłości ta sytuacja się zmieni i następny raz będzie zupełnie inny - w bezpośrednim kontakcie" - mówiła prof. Iwona Bogacka. "Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia. I dziękuję również państwu - za to, że jesteście z nami!"

Władze uczelni podczas oficjalnego otwarcia Nocy Biologów na UWM reprezentował Prorektor ds. kształcenia. "Pomysł na to wydarzenie narodził się właśnie tutaj - w murach naszego Uniwersytetu"- przypominał prof. Paweł Wysocki. "Cieszymy się, że trwa to już 10 lat. I mimo wyzwań, jakie postawiła przed nami pandemia, Wydział Biologii i Biotechnologii, ale również inne wydziały, które włączyły się (Wydział Lekarski, Wydział Rolnictwa i Leśnictwa, Wydział Nauk Społecznych) podjęły się trudu przygotowania tych niezwykłych wydarzeń. Znając biologów - oni nie boją się wyzwań. Wszystko przygotowane jest więc perfekcyjnie!"

O wysokiej jakości przygotowanych zajęć i badań prowadzonych na Wydziale Biologii i Biotechnologii przekonywała prof. Nina Smolińska - przewodnicząca Uniwersyteckiej Rady Doskonałości Naukowej a także przewodnicząca Rady Naukowej Dyscypliny nauki biologiczne na UWM.

Czym zajmują się biolodzy z UWM?" "Działamy w czterech obszarach badawczych. To bioróżnorodność i jej ochrona, molekularne aspekty regulacji procesów fizjologicznych (głównie u zwierząt, ale również u człowieka), środowiskowe uwarunkowania zdrowia człowieka i zwierząt oraz wykorzystanie biotechnologii do poprawy cech użytkowych roślin i zwierząt. Można dodać, że mamy też kilkanaście specjalności. Mamy 120 pracowników. Rokrocznie publikujemy ponad 100 artykułów w najlepszych czasopismach na świecie. Mamy doskonale wyposażone laboratoria" - wylicza prof. Smolińska.

Dr hab. Anna Biedunkiewicz na tegoroczną Noc Biologów przygotowała prelekcję zatytułowaną "Blaski i cienie obecności grzybów w otoczeniu człowieka". Czym są straszne grzyby i dlaczego powinniśmy się ich obawiać? Posłuchajcie!

O zajęciach przygotowanych dla mieszkańców Iławy naszemu reporterowi opowiedziała natomiast Justyna Jaskólska-Kurpiecka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie.

Relacje z Nocy Biologów na UWM usłyszycie przez cały dzień na naszej antenie. Wydarzeniu poświęcimy też piątkowy Magazyn Akademiki po godzinie 17.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Wydziału Biologii i Biotechnologii oraz na profilu FB wydarzenia.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: