Aktualności
07.01.2021

Szczepienie to jedyna szansa na szybki i bezpieczny powrót do normalności

Od końca grudnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie odbywają się szczepienia przeciwko COVID-19. Etap 0 obejmuje m.in. pracowników i studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. A kiedy szczepionkę otrzymają pozostali pracownicy uczelni?

Etap 0 narodowego programu szczepień obejmuje grupę około miliona osób. To przede wszystkim lekarze, ratownicy medyczni, ale też personel szpitali i placówek ochrony zdrowia. W tej grupie znajdują się również studenci i pracownicy Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"Mam nadzieję, że zarówno wszyscy koledzy z kierunków klinicznych, jak i studenci będą zaszczepieni w grupie 0. To będzie oczywiście wyzwanie, bo jest to spora grupa - ponad tysiąca osób. Ale mamy nadzieję, że w styczniu wszyscy zostaną zaszczepieni. Nie wyobrażam sobie, aby studenci nie poddali się tym szczepieniom. Byłoby to komplenie nieracjonalne" - tłumaczy prof. Sergiusz Nawrocki.

Prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do szczepienia namawia każdego. "To jedyna szansa na szybki i bezpieczny powrót do normalności. Przy zaszczepieniu zdecydowanej większości nauczycieli akademickich możemy wrócić do normalnej pracy, kontaktów towarzyskich. Szczepionka daje nam ponad 90 procentową pewność, że nie zachorujemy. A jeśli zachorujemy - będzie to choroba łagodna i niegroźna."

Z prof. Sergiuszem Nawrockim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

 

A kiedy zaszczepieni mogą być pracownicy i studenci pozostałych wydziałów UWM? Nauczyciele akademiccy są zakwalifikowani do Etapu 1 narodowego programu szczepień, podobnie jak seniorzy. "To będzie ogromna rzesza osób. To nie będzie proces krótki. Będzie trwał wiele miesięcy. I tutaj bardzo ważne byłoby, żeby grupa ekspertów pomogła rządowi doprecyzować jasne kryteria - kto powinien być szczepiony i w jakiej kolejności" - apeluje prof. Nawrocki. "Będziemy rozmawiać w gronie władz uczelni i ustalać pewne priorytety. Osoby, które prowadzą zajęcia kontaktowe - w laboratoriach, pracowniach - powinny być traktowane tutaj priorytetowo."

A jak przebiega obecnie proces szczepienia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie? O to zapytaliśmy dyrektora placówki Radosława Borysiuka. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Do tej pory w Polsce szczepionkę przeciwko COVID-19 podano ponad 160 tysiącom osób.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: