Aktualności
22.12.2020

Prof. Stanisław Czachorowski doceniony za swoje działania w sieci

Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce od 3 lat ogłasza Listę 100 osób, które w sposób szczególny, swoją aktywnością przyczyniają się do rozwoju świadomości cyfrowej oraz umiejętności pozwalających na skuteczne wykorzystywanie technologii cyfrowej. W tym roku w ten sposób doceniony został prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Nominacji do Listy 100 dokonują laureaci wcześniejszych edycji plebiscytu oraz partnerzy Szerokiego Porozumienia na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych –  doświadczeni eksperci, praktycy w działaniach na rzecz upowszechniania partycypacji cyfrowej, osoby które potrafią ocenić i docenić osiągnięcia. Dlatego też uznanie tego środowiska ma najwyższy wymiar. Ostatecznego wyboru dokonuje Kapituła Listy 100. W czwartej edycji wybierano spośród 169 zgłoszeń. Doceniony został m.in. prof. Stanisław Czachorowski - jeden z najbardziej znanych i aktywnych popularyzatorów nauki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"To było dla mnie ogromne zaskoczenie. Do tej pory nagrodzono 327 osób za aktywność w rozwoju umiejętności cyfrowych. W tym roku było to 18 osób z uczelni wyższych a dwie z Olsztyna (jedna z Teatru im. Stefana Jaracza - dyrektor Zbigniew Brzoza). A więc jest to wąskie grono" - mówił w rozmowie z naszym reporterem naukowiec z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.

Z prof. Stanisławem Czachorowskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Lista 100 za 2020 rok dostępna jest TUTAJ.

Szerokie Porozumienie na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych zostało powołane z inicjatywy Lidera Cyfryzacji oraz Ministra Administracji i Cyfryzacji. Celem jego działań jest inspirowanie oraz wspieranie aktywności prowadzących do powszechnej edukacji cyfrowej, efektywnego wykorzystywania technologii cyfrowej oraz akceptacji przemian powodowanych jej stałym rozwojem.

Porozumienie jest nieformalnym zrzeszeniem dobrej woli instytucji, organizacji oraz firm, które identyfikują się z jego celami i zamierzają działać na rzecz ich realizacji. Poszukiwać ono będzie synergii pomiędzy realizowanymi inicjatywami, inspirować nowe przedsięwzięcia, skupiać informacje o dobrych praktykach, propagować je w różnych środowiskach - nawet odległych od zagadnień cyfryzacji. Poprzez wzrost świadomości o korzyściach, ale i zagrożeniach działać będzie na rzecz dostępu do wiedzy i informacji, upowszechnienia partycypacji cyfrowej oraz zdobywania umiejętności niezbędnych we wszystkich okresach życia i obszarach aktywności społecznej oraz zawodowej.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: