Aktualności
09.10.2020

Ósma sesja naukowa z cyklu: Życie prywatne Polaków w XIX wieku

"W zwierciadle rzeczy" - to hasło ósmej sesji naukowej z cyklu  Życie prywatne Polaków w XIX wieku. W konferencji zorganizowanej w Olsztynie 9 października udział brali naukowcy z kilkunastu polskich uczelni. Naszym gościem była prof. Maria Korybut-Marciniak z Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

 

Tegoroczną konferencję zorganizowały współnie: Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polskie Towarzystwo Historyczne - Oddział w Olsztynie. Naukowcy z kilkunastu ośrodków akademickich (m.in. z Olsztyna, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania i Rzeszowa) spotkali się w Hotelu Park lub uczestniczyli w obradach online.

"Życie prywatne to inna opcja patrzenia na to, co bada historia. Bo patrzymy na życie człowieka, często z tej pozycji mikrohistorycznej. Patrzymy na jego otoczenie, ruchy tym w najbliższym świecie. Przyglądamy się tym światom, w których funkcjonował. To nie są wyłącznie przewroty, rewolucje, zesłania i powstania. Patrzymy przez dziurkę od klucza na żywot Polaków od innej strony. Część historyków obawia się tego spojrzenia" - tłumaczy prof. Maria Korybut-Marciniak. "Te badania prywatności na świecie są bardzo popularne. Historycy bardzo często podejmują taką perspektywę antropologiczną. Jest to taki trend."

Jak rozumieć tegoroczne hasło przewodnie obrad - "W zwierciadle rzeczy"? "Tym razem patrzymy na życie prywatne Polaków w XIX wieku przez pryzmat rzeczy, tego otoczenia materialnego. Nie jest to tak popularne źródło dla historyków i myślę, że też trudne. Było to wyzwanie dla wielu współpracujących z konferencją uczestników. Mimo to temat został podjęty i mieliśmy fantastyczne referaty."

Z prof. Marią Korybut-Marciniak spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Konferencja organizowana jest na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie cyklicznie od 2012 roku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: