Aktualności
16.09.2020

Wydział Nauk Społecznych UWM - w drodze do Kortowa

Przed prof. Joanną Ostrouch-Kamińską pierwsza pełna kadencja pracy na stanowisku Dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jej zwieńczeniem będą przenosiny do powstającej właśnie w Kortowie nowej siedziby, którą WNS będzie współdzielił z Wydziałem Prawa i Administracji.

Prof. Joanna Ostrouch-Kamińska została powołana na stanowisko Dziekana Wydziału Nauk Społecznych na kadencję 2020-2024. Tą jednostką naukowo-dydaktyczną kieruje od prawie dwóch lat. "To był czas pełen wyzwań. Trzeba było dostosować strukturę wydziału do wymogów nowej ustawy. Od stycznia 2019 roku - kiedy objęłam tę funkcję - przygotowywaliśmy się do tych zmian. Odbyliśmy serię spotkań i rozmów. Udało się od 1 stycznia 2020 roku wprowadzić nową, zupełnie odmienioną strukturę wydziału" - podsumowuje ostatnie miesiące pracy. "Ponieważ rozpoczęliśmy pewne procesy, ale nie zostały one zakończone, podjęłam się tego zadania, by kontynuować i doprowadzić do szczęśliwego finału restrukturyzację Wydziału Nauk Społecznych."

W kolejnych latach w kolegium dziekańskim wspierać będą ją: prof. Marcin Chełminiak (Prodziekan ds. studenckich) oraz dr Beata Adrjan (Prodziekan ds. kształcenia).

Jednym z ważniejszych wyzwań stojących przed każdym z wydziałów jest planowana na 2022 rok ewaluacja jednostek naukowych. "Intensyfikujemy działania, które dotyczą wspierania rozwoju naukowego pracowników. Wiemy, jak dużo zależy od tej ewaluacji. Więc jest to największe wyzwanie! Myślę, że za cztery lata - po naszej kadencji - obraz polskiej nauki (w tym obraz Wydziału Nauk Społecznych) w kontekście tego rozwoju naukowego będzie wyglądał zupełnie inaczej. Zależy nam na utrzymaniu dobrej kategorii, która da nam możliwość kontynuowania doktoryzowania i habilitowania. Te uprawnienia mamy obecnie w dwóch dyscyplinach: pedagogice i naukach o polityce. Musimy też zastanowić się w jaki sposób zmieniać, modyfikować ofertę kształcenia, byśmy przetrwali te chude lata, które cały czas przed nami. Trzecie zadanie - to rozwój kadry."

W roku akademickim 2023/2024 Wydział Nauk Społecznych czekają także przenosiny do Kortowa. Budowa nowej siedziby - którą WNS będzie współdzielił z Wydziałem Prawa i Administracji - rozpoczęła się kilka miesięcy temu.  "Cieszymy się, że będziemy częścią Kortowa! Niemniej myślę, że gdy będziemy już w nowym budynku, ta radość będzie jeszcze większa."

Z prof. Joanną Ostrouch-Kamińską spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Z dziekanami wszystkich wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kadencję 2020-2024 będziemy spotykać się przez cały wrzesień. O ich planach, formie realizacji zajęć w semestrze zimowym i najważniejszych wyzwaniach opowiadamy codziennie od poniedziałku do piątku w Magazynie Akademickim Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: