Aktualności
15.09.2020

Wydział Lekarski UWM z coraz silniejszą pozycją w Polsce

Uzyskanie wyższej kategorii naukowej oraz realizacja inwestycji (Centralnego Laboratorium Collegium Medicum UWM oraz  Centralnego Szpitala Klinicznego w Olsztynie) - to główne zadania jakie stawia przed Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jego dziekan na kadencję 2020-2024 prof. Leszek Gromadziński.

Prof. Leszek Gromadziński kieruje pracą Wydziału Lekarskiego UWM w Olsztynie od października 2019 roku. W nowej kadencji (podobnie jak przez ostanie miesiące) wspierać będą go w tym: prof. Agnieszka Skowrońska (Prodziekan ds. studenckich i kształcenia) oraz dr Rakesh Jalali (Prodziekan ds. studentów anglojęzycznych i rozwoju).

"Ten rok był bardzo trudny. Udało nam się przedstawić Rektorowi możliwości rozwoju uczelni, medycy w Olsztynie. Udało nam się przeorganizować Wydział Lekarski - utworzyć nowe katedry a niektóre połączyć po to, aby organizacja nauki i kształcenia lekarzy był na jak najwyższym poziomie. Udało nam się to stu procentach" - podsumowuje ostanie miesiące Dziekan WL.

Prowadzony na Wydziale Lekarskim kierunek lekarski w najnowszym rankingu Perspektywy 2020 awansował na bardzo wysokie szóste miejsce. Studia medyczne na UWM od lat cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów. W zakończonej niedawno rekrutacji o jedno miejsce starało się dwanaście osób. Jakie będą główne zadania do zrealizowania w najbliższych latach? "Dla nas najważniejsze jest to, żeby cała medycyna w Olsztynie szła w jednym kierunku - jeśli chodzi o rozwój naukowy, kształcenie studentów, rozwój dydaktyki i współpracę ze wszystkimi. Musimy patrzeć optymistycznie w przyszłość. Do końca 2021 roku będziemy ewaluowani. W chwili obecnej Wydział Lekarski ma kategorię B. Rozwój kadry naukowej, jeśli chodzi o publikacje, granty i patenty to dla nas bardzo ważna rzecz. Chcelibyśmy poprawić swoją kategorię."

Niedawno rozpoczęła się rozbudowa północnego skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. "Ta inwestycja ma zakończyć się w 2022 roku. Będziemy też kontynuować restrukturyzację Wydziału. To m.in. odnowa kadry naukowej i dydaktycznej, budowa i organizacja Centralnego Laboratorium Collegium Medicum UWM (jesteśmy już w trakcie jego urządzania). A najważniejsza rzecz, o której musimy cały czas myśleć i działać to budowa Centralnego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Bardzo bym chciał, aby do końca 2024 roku podpisane były wszystkie dokumenty w tej sprawie. Jesteśmy tak naprawdę jedynym województwem, w którym duże inwestycje rządowe dotyczące rozwoju medycyny nie miały miejsca."

Z prof. Leszkiem Gromadzińskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Z dziekanami wszystkich wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kadencję 2020-2024 będziemy spotykać się przez cały wrzesień. O ich planach, formie realizacji zajęć w semestrze zimowym i najważniejszych wyzwaniach opowiadamy codziennie od poniedziałku do piątku w Magazynie Akademickim Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: