Aktualności
14.09.2020

Uczcili pamięć organizacji absolwenckich działających w Kortowie

Tegoroczne Święto Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - obchodzone tradycyjnie we wrześniu - miało inny charakter niż zwykle. Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią wirusa SARS-CoV-2 do Kortowa nie mogli przyjechać wychowankowie uczelni z dawnych lat.

Tegorocznym obchodzom Święta Absolwentów UWM w Olsztynie towarzyszyła uroczystość posadzenia dębu pamięci. Gościem wydadzenia był Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. Zebrał się także zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

"Zainstalowaliśmy także tablicę pamięci poświęconą działalności organizacji absolwenckich w ostatnim stuleciu" - relacjonował na antenie Radia UWM FM prezes zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM dr Bolesław Pilarek. "Jednym z następstw odzyskania przez Polskę niepodległości było utworzenie w 1919 roku Akademii Rolniczej w Bydgoszczy oraz Korporacji Studenckiej Kujawiak. Akademia została przeniesiona do Cieszyna i zmieniła nazwę na Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego. Ale organizacja absolwencka istniała nadal. W 1939 roku zrzeszała 98 absolwentów, 65 studentów, 25 kandydatów zaprzysiężonych i 12 czekających na zaprzysiężenie. To była jedyna w Polsce organizacja, która łączyła absolwentów ze studentami. Teraz absolwenci funkcjonują osobno. My chcemy wrócić do tamtych czasów, kiedy działali razem ze studentami."

W 1950 roku uczelnie z Cieszyna i Łodzi zostały przeniesione do Olsztyna. Tak powstała Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie. "W roku 1957 zorganizowano zjazd absolwentów trzech uczelni - z Łodzi, Cieszyna i Kortowa. Uczestniczyło w nim ponad 1040 absolwentów. Nigdy więcej tak dużego zjazdu nie było. W czasie trzech dni obrad zorganizowano 20 sesji naukowych."

Jaka była dalsza historia działań absolwentów uczelni? Z drem Bolesławem Pilarkiem spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostało założone w 1989 roku i kontynuuje tradycje działań absolwentów Akademii Rolniczo-Technicznej i innych uczelni, które działały wcześniej w Kortowie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: