Aktualności
10.09.2020

Ambitne plany Wydziału Sztuki UWM

Prof. Benedykt Błoński rozpoczął właśnie swoją trzecią kadencję na stanowisku Dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.  W ostatnich latach zmieniło się na nim wiele. Powstały nowe grupy artystyczne, wzbogacony został program studiów. A w planach jest utworzenie kolejnych kierunków oraz Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Sztuki.

Jak Dziekan Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie ocenia ostatnie cztery lata pracy? "To był specyficzny okres. Sytuacja związana z COVID-19 spowodowała, że musieliśmy przearanżować sposób prowadzenia zajęć i wszystkie sprawy administracyjne. Wcześniej było wprowadzenie Ustawy 2.0. Powstała Rada Dziekańska zamiast Rady Wydziału, za którą tęsknię. Wiele spraw można było tam przedyskutować i pracownicy byli bardziej wprowadzeni w to, co dzieje się na wydziale. Rada Dziekańska to mniejsze grono. Wprowadzono też rady dyscyplin. Kadencja upłynęła więc pod kątem zmian" - podsumowuje prof. Benedykt Błoński, który kieruje Wydziałem Sztuki od 2012 roku.

Na Wydziale Sztuki został utworzony także Ośrodek Inicjatyw Arystycznych. "To nowy twór w ramach którego funkcjonuje Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka, Uniwersytecki Teatr Muzyczny i Galeria Stara Kotłownia. Mam nadzieję, że już niedługo dołączy do tego studio nagrań, które w tej chwili powstaje i zgodnie z harmonogramem jego budowa powinna się zakończyć w październiku."

W kadencji 2020-2024 w kierowaniu wydziałem prof. Benedykta Błońskiego wspierać będzie prof. Jan Połowianiuk - Prodziekan ds. studenckich i kształcenia. "Pracowaliśmy już razem podczas mojej pierwszej kadencji. Bardzo dobrze się rozumieliśmy i pomagaliśmy sobie nawzajem. Dlatego myślę, że będzie nam się dobrze współpracowało."

Pandemia koronawirusa zablokowała wiele artystycznych działań planowanych przez studentów i wykładowców z Wydziału Sztuki UWM. "To wszystko nas niesamowicie załamało. Liczę, że to w jakiś sposób się uspokoi i będziemy mogli dalej prowadzić nasze działania. Ja uważam, że my mamy być taką wizytówką Uniwersytetu. W 2023 roku mamy przejąć cały budynek przy ul. Szrajbera i powstanie Uniwersyteckie Centrum Kultury i Sztuki. Mam nadzieję, że powstaną też nowe kierunki - m.in. produkcja i realizacja dźwięku. Dobrze byłoby też stworzyć jakąś sale kameralną czy wystawową. Perspektywy są niesamowite, ponieważ mieścimy się w centrum miasta."

Z prof. Benedyktem Błońskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Z dziekanami wszystkich wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kadencję 2020-2024 będziemy spotykać się przez cały wrzesień. O ich planach, formie realizacji zajęć w semestrze zimowym i najważniejszych wyzwaniach opowiemy w Magazynie Akademickim Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: