Aktualności
13.08.2020

Komiksem zachęcają do studiowania filozofii

Dr hab. Dorota Sepczyńska i Michał Wiśniewski stworzyli komiks, który ma zachęcać do studiowania filozofii. W zabawny sposób opowiada o tym, jak kształci się filozofów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i łamie stereotypy dotyczące ich funkcjonowania na rynku pracy.

"Najfajniej promuje się coś, co się lubi i co się rozumie. I jeżeli ma się partnera, który ma zdolności i doświadczenie w czymś. Pomysł był mój i pierwotny tekst także. A pan Michał Wiśniewski myślał, co z tym tekstem zrobić - w jaki sposób najlepiej przedstawić suche fakty w krótkiej formie adresowanej do internautów" - tłumaczy dr hab. Dorota Sepczyńska z Instytutu Filozofii UWM w Olsztynie. "Pan Michał zajmuje się komiksem od dawna. To jest komiks zwierzęco-ludzki w duchu posthumanistycznym. Główną bohaterką jest kura, która chce latać i trochę za dużo myśli o świecie i nie zawsze dostaje takie odpowiedzi, które ją zadowalają. Ma kupla psa. Z filozofów pojawiają się natomiast: Tadeusz Kotarbiński, Edward Abramowski, Izydora Dąmbska i Sokrates."

Czego mogą dowiedzieć się o studiowaniu filozofii wszyscy, którzy sięgną po komiks? "Po pierwsze - na czym polegają studia filozoficzne. Chcieliśmy przedstawić kandydatowi, co się dzieje podczas zajęć. A druga rzecz - czego właściwie uczy to studiowanie filozofii. Czyli z czym absolwent może wejść na rynek pracy, w życie obywatelskie i też, co może dać mu filozofia w życiu osobistym. Komiks ma osiem plansz, a to wszystko zrealizowaliśmy."

To jak radzą sobie absolwenci filozofii po ukończeniu studiów? "Jeden ze stereotypów, który krąży jest taki, że po filozofii nie można znaleźć pracy. Plusem filozofii jest to, że ona nie jest wąskospecjalistyczna. Daje bardzo szeroką wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, które można wykorzystać. Wszystkie doktryny filozoficzne, to całe dziedzictwo, z którym mamy do czynienia pozwalają nam odnaleźć się w świecie i odnaleźć się w sobie - tzn. zrozumieć ludzi, zjawiska polityczne, społeczne, ekonomiczne, zinterpretować je, widzieć rozwiązania, zagrożenia, planować jakiś rozwój. To też wiedza, która pozwala nam zrozumieć siebie ludzi wokół. Ale też umiejętności - przede wszystkim logicznego, analitycznego, syntetycznego i krytycznego myślenia. Jest to także myślenie kreacyjne. Adept filozofii nauczy się też mówienia i pisania w sposób logiczny i przejrzysty."

Z dr hab. Dorotą Sepczyńską spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Z komiksem możecie zapoznać się na fb profilu Instytutu Filozofii UWM w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: