Aktualności
31.07.2020

Śpiwór, który może uratować życie ludzi i zwierząt powstał na UWM

Śpiwór do utrzymania optymalnej temperatury podczas wykonywania czynności medycznych, ratowniczych u ludzi i zwierząt - to wynalazek dra Pawła Jastrzębskiego z Katedry Ratownictwa Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wychłodzenie i hipotermia, stanowią poważny problem u poszkodowanych w stanie wstrząsu, powodując zaburzenia w układzie krzepnięcia i stając się jednymi z czynników szybko doprowadzających do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia i śmierci. Dlatego izolacja termiczna i możliwość kontroli temperatury podczas wykonywania zabiegów jest istotnym problemem.

W pracach nad stworzeniem śpiwora do utrzymania optymalnej temperatury podczas wykonywania czynności medycznych oprócz dra Pawła Jastrzębskiego ze Szkoły Zdrowia Publicznego UWM w Olsztynie uczestniczył także m.in. prof. Zbigniew Adamiak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. "Analizując przypadki hipotermii i jej negatywne skutki na organizm ludzki oraz analizując to, co jest w tej chwili dostępne na rynku, postanowiliśmy zrobić coś lepszego. I wpadliśmy na pomysł, że najlepszym izolatorem będzie powietrze - zamknięte szczelnie w jakichś przestrzeniach" - tłumaczy dr Jastrzębski.

Jak dokładnie działa wynalazek? "Śpiwór zamyka powietrze. Posiada dwa zawory. Można go napompować tzw. workiem samoroprężalnym, którego na co dzień używa się w ambulansie ratunkowym do wspomagania oddechu, więc nie trzeba go pompować ustami.  Na dnie śpiwora jest mata grzewcza zrobiona w taki sposób, że można jej używać na zewnątrz (działa podpięta pod akumulator 12 V). Pacjenta zamykamy od przodu, ale mamy też do niego dostęp. Możemy rozpiąć śpiwór i zobaczyć, co się z nim dzieje. Oczywiście w środku jest termometr i termostat - czyli zadana temperatura nie będzie nigdy przekroczona, ani nie powinna spaść. Znaczący wpływ przy zabezpieczeniu pacjenta ma nawet spadek o jeden stopień. Wtedy zaczyna się powoli taki proces, który nazywa się triadą śmierci."

Nowy sprzęt pomoże w pracy ratownikom medycznym, ale też strażakom, żołnierzom i policjantom oraz ratownikom GOPR-u, TOPR-u i WOPR-u.

Z drem Pawłem Jastrzębskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Więcej informacji o wynalazku dra Pawła Jastrzębskiego znajdziecie na stronie Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UWM w Olsztynie.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: