Aktualności
31.07.2020

Zootechnika najwyżej ocenianym kierunkiem kształcenia na UWM

Od wielu lat kierunek zootechnika realizowany przez Wydział Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajmuje czołowe lokaty w rankingu fundacji edukacyjnej Perspektywy. Obecnie sklasyfikowany jest na drugim miejscu w Polsce. Nie może też narzekać na brak kandydatów na studia.

Jak pozycję kierunku zootechnika w najnowszym Rankingu Kierunków Studiów Perspetywy 2020 oceniają przedstawiciele Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? "Mieliśmy nadzieję, że na tym drugim miejscu pozostaniemy, albo nawet będziemy na pierwszym - jak dwa lata temu. Oczywiście to bardzo cieszy. Ale warto równiez podkreślić olbrzymi awans uczelni - Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Awans w Rankingu Uczelni Akademickich z 31. na 26. miejsce a wśród uniwersytetów z 9. na 7. to jest bardzo duży skok. Świadczy to o tym, że my trzymamy się mocno z naszą zootechniką. Ale też pozostałe kierunki nie zasypuja gruszek w popiele i też awansują. Bardzo dobrze to wygląda, z czego wszyscy się cieszymy" - podkreśla Prodziekan ds. kształcenia WBZ prof. Paweł Wysocki.

Co składa się na tak wysoką ocenę kierunku zootechnika na UWM? "Bardzo wysoki poziom badań naukowych. A więc: kategoria A, dobrze wyposażone laboratoria, doskonale współpracujące z różnymi instytucjami. Natomiast jeżeli chodzi o dydaktykę - dwukrotnie pod rząd wyróżniająca ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej, potwierdzona w raportach bardzo dobrze skontruowany program kształcenia na kierunku zootechnika. Trzon tego kształcenia oparty jest właściwie o wszystkie gatunki zwierząt hodowlanych. Natomiast w późniejszym okresie studiów - studenci mogą wybierać konkretne gatunki, których hodowlę i chów poznają dokładniej. Do tego atrakcyjność miejsca w którym funkcjonujemy - kampusu w Kortowie."

Warto także zwrócić uwagę na wysokie pozycje w Rankingu Perspektywy 2020 kilkunastu innych kierunków kształcenia na UWM. Zootechnika utrzymała drugie miejsce w Polsce. Trzecia w kraju jest natomiast weterynaria. Kierunki rolnicze i leśne oraz architektura krajobrazu plasują się tuż za podium (4.) a nieco niżej: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (5.), kierunki o żywieniu i żywności, geodezja i kartografia oraz kierunek lekarski (6.). Wysoko w zestawieniu znalazły się także: inżynieria środowiska (7.), pedagogika specjalna (8.), teologia oraz politologia (9.).

Z prof. Pawłem Wysockim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Przypominamy, że internetowa rejestracja kandydatów na studia w roku akademickim 2020/2021 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie trwa do 13 sierpnia. Żeby wziąć udział w rekrutacji, należy wejść na stronę: irk.uwm.edu.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: