Aktualności
28.07.2020

Kwietna łąka okiem naukowca

Pojawiają się coraz częściej w przestrzeni miejskiej. Dlaczego powinniśmy dbać o to, by było ich jeszcze więcej? O kwietnych łąkach rozmawialiśmy z prof. Stanisławem Czachorowskim z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Posłuchajcie!

"Łąki kwietne są potrzebne dla ochrony różnorodności biologicznej, bo takich siedlisk ubywa. Na terenach rolniczych już ich nie ma - ze względu na stosowanie zbyt dużej ilości biocydów, czyli różnych środków ochrony roślin" - tłumaczy prof. Stanisław Czachorowski z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM  w Olsztynie. "Po drugie - są potrzebne do zwiększenia retencji wody. Jeśli spadnie deszcz - dłużej woda się zatrzyma. Ma również wymiar estetyczny - wygląda zupełnie inaczej: ładnie i kolorowo."

Jak podkreśla naukowiec - o takie łąki należy dbać. "Nie wystarczy tylko ich nie kosić. Rośliny, które były wcześniej, znajdują się w glebowym banku nasion - przy odpowiednim pielęgnowaniu na pewno się ujawnią. Nie utrzymają się natomiast wszystkie rośliny dosiane. Ale nasiona może przenosić też wiatr, owady i człowiek. Jeśli trawnik jest często koszony - utrzymają się na nim tylko trawy i niektóre rośliny dwuliścienne, babki, koniczyna. A łąki kwietne charakteryzują się dużą różnorodnością. Możemy w wakacje zbierać nasiona roślin i wysiewać je na miejskich trawnikach. Ważne jest też odpowiednie koszenie. To nie tylko obsługa kosy spalinowej, bo ta jest najgorsza do pielęgnacji zieleni."

A jak przekonać tych, którym łąki kwietne nie podobają się i przyzwyczaili się do tego, że trawnik powinien być krótko przystrzyżony? "Estetyka to sprawa dość delikatna. A o gustach podobno się nie dyskutuje. Ale tu można rozsmakować się tak jak w muzyce, w pięknie. Zachęcam do przyjrzenia się co rośnie na takiej łące - próbować rozpoznać gatunki i cieszyć się tą różnorodnością."

Z prof. Stanisławem Czachorowskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Kwietne łąki znajdziecie także w Kortowie, m.in. przy budynku Wydziału Nauki o Żywności UWM.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: