Aktualności
27.07.2020

Ogólnopolskie Święto Sera na UWM przełożone na kolejny rok

Planowana na wrzesień ósma edycja Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa, czyli Ogólnopolskiego Święta Sera na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie została przełożona na 2021 rok. O przyczyny takiej decyzji zapytaliśmy prof. Justynę Żulewską oraz prof. Jarosława Kowalika. 

"Sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie jest taka, że ze względu na bezpieczeństwo uczestników zrezygnowaliśmy z organizacji festiwalu. To jest bardzo duże wydarzenie. Nie ma możliwości, żeby odbyło się bez bliższego kontaktu. A jego formuła polega m.in. na rozmowie z przedstawicielami firm, naukowcami i pracownikami Uniwersytetu" - tłumaczy przewodnicząca komitetu organizacyjnego 8. Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa w Olsztynie prof. Justyna Żulewska. I dodaje: "Zapraszamy w przyszłym roku! Mamy oczywiście nadzieję, że ta sytuacja ulegnie znacznej poprawie, problem związany z koronawirusem zostanie rozwiązany przez wprowadzenie szczepionki czy leku i wszyscy zdrowi spotkamy się w Kortowie."

"Naszą misją jest zachęcenie konsumentów do spożywania produktów mleczarskich, w tym głównie serów, które są potrzebne naszemu organizmowi pod względem wartości żywieniowej" - przypomina prof. Jarosław Kowalik z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Społeczeństwo zachodnie spożywa dużo więcej serów a otyłość występuje tam relatywnie rzadziej" - przekonuje naukowiec.

Z prof. Justyną Żulewską i prof. Jarosławem Kowalikiem spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: