Aktualności
24.06.2020

XXII Międzynarodowa Konferencja Slawistyczna w nietypowej formie

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorom XXII Międzynarodowej Konferencji Slawistycznej "Polsko-Wschodniosłowiańskie Kontakty Językowe, Literackie, Kulturowe". Zaplanowano ją w dniach 22-23 czerwca na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"To prawdopodobnie najstarsza konferencja na naszym wydziale. Pierwsze jej wydanie było zorganizowane w 1980 roku, czyli 40 lat temu" - podkreśla prof. Joanna Orzechowska z Instytutu Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie. Pierwotnie konferencja odbywała się pod hasłem: "Wzajemne Związki Polsko-Rosyjskie. Język Rosyjski, Literatura Rosyjska i Radziecka."  To zapoczątkowało sztandarowy kierunek badań w tej jednostce naukowej. "Od tej pory przez wiele lat zajmujemy się tą problematyką. Czasamy wydaje nam się, że ona się wyczerpała, a przy kolejnych konferencjach okazuje się, że cały czas mamy mnóstwo możliwości publikowania czy też propozycji wystąpień."

Chętni do dyskusji nie mogli jednak spotkać się w tradycyjnej formie w 2020 roku. A wszystko w związku z ograniczeniami wprowadzonymi w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS COV-2. "Postanowiliśmy zorganizować to w sposób najwygodniejszy dla uczonych, którzy zgłosili się do wystąpienia na konferencji - czyli w formie zaocznej. Uczestnicy przesyłali abstrakty swoich wystąpień, zamieścili je na stronie internetowej konferencji, żeby każdy mógł się zapoznać z nimi. Z autorami jesteśmy też umówieni na publikację pełnych tekstów w trzech naszych czasopismach."

Tegoroczne wystąpienia zostały przygotowane w dwóch sekcjach tematycznych: "Polacy na Kaukazie. Historia, literatura, język" oraz "Kultura staroobrzędowców. Historia, piśmiennictwo, język."

Z prof. Joanną Orzechowską rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Więcej informacji o tegorocznej konferencji znaleźć można na stronie Katedry Języków Wschodniosłowiańskich UWM w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: