Aktualności
22.06.2020

Jest zgoda Ministerstwa na kształcenie psychologów na UWM

W roku akademickim 2020/2021 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie można studiować psychologię. Kierunek znalazł się w ofercie kształcenia uczelni a pozytywną opinię w tej sprawie wydały właśnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Komisja Akredytacyjna.

Psychologia już wcześniej znalazła się w ofercie kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie na rok akademicki 2020/2021. Jednak do pełni szczęścia potrzebna była jeszcze zgoda na uruchomienie tego kierunku wydana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Decyzja dotarła na UWM 18 czerwca.

"Ministerstwo przesłało nam oficjalną decyzję. Mamy też pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która pod względem merytorycznym oceniała nasz program. A więc - startujemy z psychologią!" - mówiła na antenie Radia UWM FM prof. Beata Krzywosz-Rynkiewicz kierująca Katedrą Psychologii Rozwoju i Edukacji na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Dlaczego warto wybrać studia na kierunku psychologia? "Warto poznawać i rozumieć. Wiedza psychologiczna może nam się przydać w przyszłości w bardzo wielu zawodach. Trzeba też zrozumieć, że ta wiedza to jedna rzecz a uprawianie zawodu psychologa to druga. Można skończyć psychologię i nie być psychologiem, ale ta wiedza może nam się przydać do funkcjonowania w rodzinie, w byciu managerem, pracy na uczelni czy byciu lekarzem. Zawód psychologa jest tak uniwersalny, że można pracować zarówno w biznesie, jak i w placówkach edukacyjno-wychowawczych, w psychologii klinicznej, placówkach zrowia, w szpitalu psychiatrycznym, w sądach jako orzecznik sądowy oraz w bardzo wielu innych miejscach. Poznając człowieka możemy też kreować pomysł na siebie" - przekonuje nasz gość.

Z prof. Beatą Krzywosz-Rynkiewicz spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Kształcenie psychologów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie rozpocznie się już w październiku. Internetowa rejestracja kandydatów już wystartowała i  potrwa do 13 sierpnia. "To będzie jedna z bardziej unikalnych psychologii. Od samego początku konstruowaliśmy program respektując standardy jakości Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Psychologicznych. Europejskie stadardy kształcenia pschylogów są dużo bardziej niż polskie nastawione na praktyczność. A nam bardzo zależy na tym, żeby w trakcie tych studiów przygotować naszych studentów do praktycznych zadań zawodowych. W trakcie całego procesu kształcenia niemalże połowa zajęć będzie prowadzona przez psychologów praktyków, którzy są fantastycznymi specjalistami w różnych obszarach. Na wiele zajęć będą przynosić praktyczne przypadki na których studenci będą się kształcić. Będziemy też mieć znacznie więcej praktyk" - podkreśla prof. Krzywosz-Rynkiewicz.

Więcej o kierunku możecie poczytać na stronie rekrutacyjnej UWM w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: