Aktualności
20.06.2020

V Noc Radiowców w Kortowie - wspominamy i czekamy na kolejny jubileusz

20 czerwca wspominaliśmy 19 lat działalności Radia UWM FM. Z powodu ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa w tym roku nie mogliśmy spotkać się z Wami podczas Nocy Radiowców. Jednak na 95,9 fm ponownie mogliście usłyszeć tych, którzy pierwsze dziennikarskie szlify zdobywali w naszej redakcji.

V Noc Radiowców miała pierwotnie odbyć się - jak poprzednie edycje tego wydarzenia - w kwietniu. Choć z powodu wciąż obowiązujących ograniczeń nie mogliśmy zaprosić Was w tym roku do redakcji, na antenie tradycyjnie pojawiły się audycje, w których przypominaliśmy historię naszej stacji.

Głos zabrali m.in. byli redaktorzy naczelni Radia UWM FM. "Dwa dni przed uruchomieniem stacji przeżyliśmy w redakcji potężną powódź. Po pół łydki wszystko stało w wodzie. Musieliśmy uruchomić ze Strażą Pożarną motopompy, żeby przywrócić porządek" - wspominał pierwszy redaktor naczelny Radia UWM FM Mirosław Hiszpański. "Nasz nadajnik wtedy mieścił się na akademiku 119. Po kilku próbach okazało się, że przewód łączący średnio spełnia wszelkie parametry transmisyjne. I dość żywiołowo do ostatniej godziny montowaliśmy inny rodzaj połączenia nadawać. Ale udało się i zgodnie z planem 23 czerwca o 12:00 zostało uruchomione Radio UWM FM."

Zespół redakcyjny składał się wówczas głównie z nowych osób, którym jednak nie można było odmówić zapału do pracy. "Ten zapał w sumie trochę nam rekompensował braki w wykształceniu. Ta koncepcja zespołu pracującego z dużym zaangażowaniem, oddaniem, realizującego swoją pasję - z tego, co wiem - jest do tej pory. To był taki bardzo spontaniczny, radosny, uśmiechnięty czas. Część osób była już po studiach. Doświadczenie radiowe miały tylko 2-3 osoby. Natomiast reszta tak naprawdę startowała w Radiu UWM FM."

Pierszy szef Radia UWM FM podkreśla także, że od początku swojej działalności na 95,9 fm można było usłyszeć muzykę inną niż w większości komercyjnych stacji. "To było radio grające muzykę alternatywną, inną, niekomercyjną. To było radio niszowe, skupione też na pewnej satyrze, kabarecie studenckim. Sporo było programów, które oddawały klimat tamtych czasów i realiów. Staliśmy w kontrze do prostych oczekiwań muzycznych i raczej staraliśmy się lansować dobrą, przyzwoitą muzykę."

Z Mirosławem Hiszpańskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłychania rozmowy!

Na jakość muzyczną uwagę zwraca także Łukasz Staniszewski, związany z Radiem UWM FM od pierwszych dni istnienia redakcji a w latach 2004-2007 sprawujący funkcję redaktora naczelnego. To on jest autorem hasła Uwierz w Muzykę, które towarzyszy naszej stacji do dziś.

"To był czas, w którym mieliśmy bardzo dużo szczęścia, że takie a nie inne osoby pojawiły się w radiu. Dzisiaj one funkcjonują w mediach na różnych przestrzeniach i to jest dla mnie taki probierz tego, że coś tam się fajnego wydarzyło. Oni są dziś bardziej zawodowymi dziennikarzami ode mnie, chociaż wtedy byłem ich szefem" - wspominał. "Muzyka w radiu zawsze była świetna! Rynek muzyczny był inny. Nie były to czasy ekspansji internetu. Było trochę inaczej. Dziennikarze jeszcze mogli proponować. A ponieważ olsztyński rynek radiowy był skromny i po części zachowawczy, łatwo było zaistnieć muzycznie. Graliśmy po prostu muzykę inną niż wszyscy. Ale my ją kochaliśmy! To nie było narzędzie do osiągnięcia jakiegoś celu. Po prostu była to nasza muzyka przyniesiona z domu. Cieszyliśmy się z tego i bardzo przeżywaliśmy."

Z Łukaszem Staniszewskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

W 2007 roku w Radiu UWM FM pojawiła się Renata Siwecka. Dziennikarka Polskiego Radia Olsztyn redakcją kierowała kilkanaście miesięcy. "Przede wszystkim chciałam, żeby studenci poznali radio i zauważyli je również wykładowcy i żeby pomyśleli o tym, że jest to świetny przekaźnik informacji do studentów. Bardzo chciałam, żeby również Olsztyn usłyszał o Radiu UWM FM" - wspomina. "Podejrzewam, że niektóre osoby zapamiętały mnie jako osobę bardzo wymagającą. Ale rzeczywiście - po pracy w radiu publicznym, którego poziom był bardzo wysoki, marzyło mi się, żeby studenci zobaczyli, że radio to może być zabawa, ale tak naprawdę powinno to być oddanie i pewnego rodzaju misja."

Tegoroczna Noc Radiowców była wyjątkowa dla Kamila Wicika. Jak podkreślał - dokładnie 18 lat temu w Kortowie rozpoczęła się jego przygoda z radiem. "Ponad pół życia swojego pracuję w radiu i nawet nie pamiętam, jak to jest nie być w radiu. To przygoda życia: ludzie, godziny spędzone na antenie i z osobami, które poznajemy. Dzięki temu, że mamy taką fantastyczną pracę - jesteśmy bogatsi" - podkreślał w studiu Radia UWM FM.

"Radio UWM FM zawsze stało genialną muzyką i to jest coś, co jest chyba najważniejsze jeśli chodzi o przekaz. Ale także głosy. Gdy bywam w Olsztynie, zawsze słucham Radia UWM FM i - mimo, że dużo słucham - często odkrywam nową muzykę. Radio UWM FM przepięknie ksztaci swoich słuchaczy. Nie widzę na Warmii i Mazurach rozgłośni, która robiłaby to lepiej" - dodaje Kamil Wicik, dziś związany z Polskim Radiem Gdańsk. "To jest też kuźnia postaci! Takich osób, które chciałem podziwiać. To osoby, które swoją osobowością pokazują, że warto słuchać innej muzyki."

Podczas V Nocy Radiowców na antenie Radia UWM FM próbowaliśmy także narysować muzyczny portret naszej stacji. O piosenkach, które szczególnie kojarzą się z redakcją opowiadali m.in.: Małgorzata Sadowska, Marek Jarmołowicz, Dominik "Domino" Chowaniec, Piotr Bułakowski, Michał Prokopowicz i Adrian Brzozowski. Nie zabrakło też ciekawych i... pikantnych wspomnień sprzed lat. Zresztą... posłuchajcie sami!

Ze swoimi audycjami na 95,9 w tym roku wrócili: Magdalena Miszewska i Kasia Staszko ("Podwójne Esperesso"), Maja Romaniewicz ("Radiowy Przewodnik Festiwalowy"), Piotr Bułakowski ("Rockowa Piekarnia"), Kuba Staniak ("Muza Moich Starych") oraz Agnieszka Wiśniewska ("Rozmowy Damsko-Męskie").

Ramówka - także ze względu na pandemię - miała nieco skromniejszy charakter niż podczas poprzednich edycji Nocy Radiowców. Ale mamy nadzieję, że już za rok spotkamy się ponownie w większym gronie. A okazja będzie szczególna. Radio UWM FM świętować będzie swoje 20 urodziny!

Zapraszamy też na wirtualny spacer po naszej redakcji. Był on możliwy dzięki wsparciu Telewizji Kortowo!

Radio UWM FM rozpoczęło nadawać program na częstotliwości 95,9 fm dokładnie 23 czerwca 2001 roku. Powstało kilka miesięcy wcześniej z połączenia dwóch radiowęzłów: Radia Kortowo (działającego jeszcze na Akademii Roliniczo-Technicznej w Olsztynie) oraz Radia Emitor (Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie).

W tym roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu w Olsztynie kolejną koncesję na nadawnie programu radiowego, ważną do grudnia 2030 roku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: