Aktualności
29.05.2020

Za nami majowe posiedzenie Senatu UWM

Zmiany w statucie uczelni dotyczące m.in. ordynacji wyborczej oraz w trybie rekrutacji na studia a także dyskusja dotycząca prowadzenia badań naukowych i kształcenia zdalnego w czasie pandemii - to tematy majowego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kolejny raz odbyło się ono w formie zdalnej. A szczegóły zdradził nam Prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Jerzy Przyborowski.

"Posiedzenie Senatu było poświęcone kilku bardzo istotnym sprawom. Pierwsza z nich to zmiany w statucie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - przede wszystkim dotyczące ordynacji wyborczej. Konkretnie  chodziło o umożliwienie przeprowadzenia wyborów z wykorzystaniem środków elektronicznych, które zapewniają rejestrację, odpowiedni przebieg oraz tajność głosowań. Senat jednomyślnie zmiany w statucie zaaprobował" - mówił na antenie Radia UWM FM Prorektor ds. kształcenia i studentów UWM prof. Jerzy Przyborowski.

Czego jeszcze dotyczyła dyskusja? "Spraw dydaktycznych. Tu senat podjął dwie uchwały. Pierwszą - zatwierdzającą zarządzenie Rektora dotyczące przesunięcia terminu płatności za usługi edukacyjne przez studentów. Druga uchwała dotyczyła zmian w trybie, warunkach oraz harmonogramie rekrutacji na studia wyższe. Musieliśmy zmienić uchwałę w związku z pandemią."

Senat zajmował się także zakresami studiów podyplomowych, zmianą procedur w doktoryzowaniu i efektywnością badań naukowych. Przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM  w Olsztynie przedstawiła także wyniki ankiet przeprowadzonych wśród studentów związanych z jakością prowadzenia zajęć dydaktycznych w formie zdalnej. W badaniu udział wzięło ponad 2600 studentów. "Studenci określili jakość kształcenia bardzo dobrze. Oczywiście wskazywali na różnego rodzaju problemy, ale były to sytuacje jednostkowe."

Z prof. Jerzym Przyborowskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Kolejne posiedzenie Senatu UWM zaplanowano 23 czerwca. Możliwe, że odbędzie się już w tradycyjnej formie. "Od 6 czerwca mamy możliwość organizowania zgromadzeń do 150 osób. A więc teoretycznie posiedzenie Senatu jest już możliwe do odbycia w formie tradycyjnej. Ale trzeba to przeanalizować, bo musimy znaleźć formułę, żeby spełnić wszystkie wymogi sanitarne, zachować dystans, itd." - mówi prof. Przyborowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: