Aktualności
20.05.2020

Specjalistyczny sprzęt na Wydziale Prawa i Administracji UWM

Katedra Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zakupiła niedawno urządzenie do weryfikacji autentyczności dokumentów i banknotów. Będzie służyć m.in. studentom. O jego działaniu opowiedział nam prof. Jarosław Moszczyński.

"To urządzenie nazywa się Eye D-2. Służy do rozpoznawania czy też weryfikacji wielu zabezpieczeń stosowanych w domumentach, banknotach, które utrudniają fałszerstwa tych dokumentów. Będziemy je wykorzystywali przede wszystkim do celów dydaktycznych" - tłumaczy prof. Jarosław Moszczyński. "To nie jest pierwsze urządzenie, którym dysponujemy. Mamy już dziesięć mniejszych urządzeń podręcznych TOPSCAN. To jest dużo większe, stacjonarne urządzenie, które pozwala na zaprezentowanie poszczególnych zabezpieczeń wielu osobom jednocześnie. A więc łatwiej będzie przeprowadzić zajęcia i wytłumaczyć. Można też podyskutować o pewnych szczegółach z wieloma osobami jednocześnie."

Z nowego sprzętu korzystać będą studenci podczas zajęć z kryminalistyki. "Są także dodatkowe zajęcia - fałszerstwa dokumentów. I tam to jest z założenia jeden z podstawowych tematów. Więc to nie jest ciekawostka, tylko traktujemy tę tematykę poważnie. Jest to po prostu poważne zagadnienie społeczne. Jak wiemy, wiele dokumentów jest fałszowanych. Są to m.in. banknoty, dokumenty tożsamości, dokumenty pojazdów itd. Jeżeli zostaniemy oszukani, możemy mieć bardzo duże problemy. Dlatego studenci bardzo chętnie poznają zabezpiecznia, ponieważ zdają sobie sprawę, że to może im się przydać w życiu codziennym."

Z prof. Jarosławem Moszczyńskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: