Aktualności
18.05.2020

Jak prowadzić zdalnie badania naukowe?

Jak naukowcy i studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie radzą sobie z prowadzeniem badań poza uczelnią? Jakie narzędzia dostępne w internecie mogą w tym pomóc? O tym na antenie Radia UWM FM opowiadała mgr Lidia Bielinis z Wydziału Nauk Społecznych. Posłuchajcie! 

"Prowadzenie badań w tym specyficznym czasie wymaga wyjątkowego podejścia do nich. I wydaje mi się, że jest uzależnione od charakteru projektu badawczego. Najłatwiej jest mi mówić o badaniach społecznych - z racji dycypliny, którą reprezentuję - a więc badaniach pedagogicznych, socjologicznych, troszeczkę psychologicznych. Wydaje mi się, że takim najbardziej popularnym narzędziem wśród studentów i wykładowców akademickich jest google formularz. To narzędzie bezpłatne, które umożliwia nie tylko zbieranie danych ankietowych, ale pozwala też na prowadzenie różnego rodzaju wywiadów" - mówi mgr Lidia Bielinis. "Ważne jest też to, że to narzędzie gwarantuje anonimowość. A więc ja jako badaczka nie mam dostępu do danych personalnych osoby biorącej udział w badaniach. Możemy też korzystać z różnego rodzaju komunikatorów. Należy jednak tu pamiętać o kwestiach etycznych. Jeżeli chcemy nagrać taki wywiad - należałoby zapytać uczestników badania o zgodę i najlepiej uzyskać ją w formie pisemnej."

Jak podreśla nasza rozmówczyni - warto także konsulować się z kimś, kto większe od nas doświadczenie badawcze. Taką osobą może być np. promotor naszej pracy. "Można spróbować troszeczkę przerobic część metodologiczną. Ale nie podejmowałabym takiej decyzji samodzielnie. Skonsulowałabym ją najpierw właśnie z promotorem."

Z mgr Lidią Bielinis rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: