Aktualności
18.05.2020

Międzynarodowa współpraca uczelni w czasie pandemii

Agnieszka Matejko kierująca Biurem ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przyznaje, że sposób pracy tej jednostki uczelnianej w ostatnich tygodniach bardzo się zmienił. Odwołane zostały wyjazdy zagraniczne i przyjazdy gości. Prowadzony jest natomiast nabór na kolejne projekty wymiany studenckiej i naukowej.

"Pracujemy zdalnie, ale pełnimy też stałe dyżury w biurze, żeby realizować projekty i koordynować działania" - podkreśla kierownik Biura ds. Współpracy Międzynarodowej UWM w Olsztynie Agnieszka Matejko. "Ten okres bardzo wpłynął na naszą pracę. Biuro obsługuje pracowników, studentów i doktorantów w zakresie wyjazdów zagranicznych i obsługi przyjazdów gości zagranicznych. W związku z zainstniałą sytuacją wszystkie zostały wstrzymane.  Dużo pracy kosztowało nas anulowanie biletów lotniczych w jedną i drugą stronę. Projekty, które realizowane są w biurze w dużej mierze polegają na mobilności. Są one realizowane, ale nowe mobilności z wiadomych względów na razie nie mają miejsca. Jeśli chodzi o operatorów projektów to część z nich - tak jak Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej - umożliwiło nam już wydłużenie okresu realizacji projektów. To samo tyczy się projektów realizowanych  w ramach programu Erasmus+."

A kiedy studenci i pracownicy znów będą mogli brać udział w międzynarodowych spotkaniach i wyjeżdżać do innych zagranicznych uczelni? "Trudno powiedzieć. To wszystko zależy od decyzji podjętych przez władze państwa jak i uczelni. Obecnie wciąż obowiązuje całkowity zakaz wyjazdów i przyjazdów."

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie pozostało ponad 80 procent studentów zagranicznych, którzy kontynuują obecnie kształcenie w formie zdalnej. "Około 30 procent naszych studentów zostało też za granicą. Także kształcą się tam online. Część osób zdecydowała się oczywiście na powrót do kraju" - zdradza Agnieszka Matejko.

Z Agnieszką Matejko rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej UWM w Olsztynie poinformowało niedawno o możliwości udziału w programie stypendialnym organizowanym przez Niemiecką Federalną Fundację Ekologiczną (Deutsche Bundesstiftung Umwelt - DBU). Skierowany jest on do absolwentów uniwersytetów z krajów Europy Wschodnniej i Centralnej (tj.: Bułgarii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, obwodu kaliningradzkiego, Rumunii, Republiki Słowacka, Republika Czeskiej, Ukrainy, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Albanii, Kosowa, Macedonii i Czarnogóry). Jego celem jest podniesienie kwalifikacji uczestników zakresie ochrony środowika i ochrony przyrody aby mogli stawiać czoła wyzwaniom w krajach z których pochodzą.

Szczegóły zdradziła nam Magdalena Burczyńska.

Więcej informacji o trwających naborach do projektów i programów międzynarodowych znajdziecie na stronie: bwm.uwm.edu.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: