Aktualności
12.05.2020

Rekrutacja na UWM od czerwca do października

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie pracuje nad nowym harmonogramem rekrutacji na studia w roku akademickim 2020/2021. Ponieważ tegoroczne matury odbędą się później niż zwykle - uczelnie w całym kraju będą musiały dłużej poczekać na kandydatów. Internetowa rejestracja rozpocznie się jednak już na początku czerwca.

 

Ponieważ rekrutacją na studia zainteresowani są głównie maturzyści, uczelnie w całym kraju muszą dostosować formę i czas przyjmowania kandydatów do tegorocznych egzaminów dojrzałości. Te odbędą się później niż zwykle - od 8 do 29 czerwca.

"Chcemy dostosować harmonogram rekrutacji do terminu w którym tegoroczni maturzyści otrzymają świadectwa dojrzałości. Z komunikatów rządu wynika, że pierwsze świadectwa maturzyści otrzymają 11 sierpnia. W związku z tym rekrutacja w Uniwersytecie będzie przesunięta tak, aby te osoby miały szansę zarejestrować się na studia" - mówił nam Paweł Łojewski z Biura ds. studenckich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Zwracamy uwagę na to, że tego czasu może nie być specjalnie dużo. Dlatego zachęcamy maturzystów, aby po otrzymaniu świadectw nie zwlekali z rejestracją."

Szczegółowy terminarz rekrutacji nie jest jeszcze znany. Zależny jest także od rządowych i ministerialnych wytycznych. "Z początkiem czerwca uruchomimy system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Tam będzie można się rejestrować, przeglądać ofertę kształcenia i zapoznać się z opisami kierunków. Planowaliśmy zakończyć całą rekrutację 30 września. Już wiemy, że to się nie uda, ponieważ wtedy zostaną wydane świadectwa dojrzałości osobom, które zdają maturę w drugim terminie. Dlatego też dostosujemy nasze terminy rekrutacji dodatkowej tak, aby także te osoby miały szansę rozpoczęcia studiów w październiku tego roku."

A czy forma przeprowadzenia rekrutacji może się jakoś zmienić? "Planujemy zmiany na kierunkach na których warunkiem rozpoczęcia studiów jest złożenie egzaminu wstępnego, czyli na edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej i na logopedii. Zastanawiamy się w jaki sposób podejść do tych egzaminów wstępnych, żeby były one jak najbardziej bezpieczne. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem portfolio prac, które będzie ocenianie. Ale czekamy jeszcze na podstawy prawne do zmiany uchwały."

Z Pawłem Łojewskim rozmawiał Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

 

Więcej informacji o tegorocznej rekrutacji znaleźć można na stronie: rekrutacja.uwm.edu.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: