Aktualności
05.05.2020

Badają dorobek polskiej myśli kryminologicznej

Naukowcy z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od stycznia 2020 roku realizują grant dotyczący dorobku polskiej myśli kryminologicznej. O badaniach, które będą prowadzone również na Litwie, Ukrainie i w Austrii opowiedział nam dr Maciej Duda.

Grant Interdyscyplinarne Forum Doskonałości Naukowej. Konkurencyjność-Mierzalność-Innowacja. Umiędzynarodowienie dziedzictwa polskiej myśli kryminologicznej i zwiększenie rozpoznawalności jej osiągnięć realizowany jest na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Partnerami badań są natomiast: Polskie Towarzystwo Kryminologiczne, Polskie Towarzystwo Historyczne, Polskie Towarzystwo Archiwistyczne i Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Projekt został sfinansowany z programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „DIALOG”. Na badania naukowcy otrzymali 600 tysięcy złotych.  Kierownikiem zespołu jest prof. Wiesław Pływaczewski. Towarzyszą mu: dr Maciej Duda, dr Joanna Narodowska oraz mgr Szymon Buczyński.

"Celem jest zbadanie, zgromadzenie, zdigitalizowanie i upowszechnienie przejawów polskiej myśli kryminologicznej. Kryminologia jest nauką o dosyć krótkim życiorysie - w porównaniu np. do matematyki. Ma dopiero 150 lat a w Polsce pojawiła się z pewnym opóźnieniem. I dlatego chcielibyśmy dotrzeć w naszych badaniach do najwsześniejszych wypowiedzi polskich naukowców - i tutaj nie mam na myśli tylko kryminologów. Bo kryminologia to nauka, która zajmuje się przestępstwem, przestępczością, ofiarą przestępstwa i kontrolą przestępczości. A o takich rzeczach myśleli też filozofowie, socjolodzy, pedagodzy, statystycy, matematycy, lekarze... Więc chcielibyśmy  dotrzeć do rozważań na temat tych przedmiotów zainteresowań kryminologii w poglądach różnych polskich naukowców - poczynając od przełomu XIX i XX wieku. Aczkolwiek może uda się sięgnąć jeszcze głębiej" - tłumaczy dr Maciej Duda.

Badania będą miały charakter międzynarodowy. "Ponieważ przełom XIX i XX wieku był okresem zaborów, aktualny obszar Polski nie pokrywa sie z tym, na którym wówczas funkcjonowali polscy naukowcy. Dlatego badania będziemy prowadzili nie tylko w Polsce, ale również na Litwie, na Ukrainie i w Austrii. Głównymi ośrodkami naukowymi w owym czasie były: Uniwersytet Wileński, Uniwersytet Lwowski i Uniwersytet Wiedeński. Więc - oprócz uniwersytetów polskich - również w tamtych miejscach przeprowadzimy kwerendę. Badania będą opierały się głównie na kwerendach bibliotecznych."

Z drem Maciejem Dudą rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Praca naukowców ma się zakończyć na przełomie 2021 i 2022 roku. Jej efektem będzie publikacja, która ma zostać zaprezentowana na międzynarodowych konferencjach. "Przygotujemy artykuły w wysoko punktowanych czasopismach naukowych (polskojęzycznych i anglojęzycznych). Wyniki naszych badań chcielibyśmy zaprezentować w formie referatów wygłoszonych na najpoważniejszych konferencjach naukowych z zakresu kryminologii, czyli na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Stowarzyszenia Kryminologii, Europejskiego Stowarzyszenia Kryminologii i też na Polskim Kongresie Kryminologii" - podkreśla dr Maciej Duda.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: