Aktualności
04.05.2020

Studenci UWM z nagrodą turnieju Cybersecurity Challange 2020

Drużyna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wywalczyła drugie miejsce turnieju Cybersecurity Challange 2020. Finałowa rywalizacja pierwszy raz w historii odbyła się zdalnie w dniach 23-27 kwietnia. Na antenie Radia UWM FM opowiadali o niej: Agata Zalewska (kapitan drużyny) oraz dr Robert Szostak (opiekun merytoryczny).

 

Turniej Cybersecurity Challange polega na wykryciu oraz zwalczeniu symulowanego ataku w cyberprzestrzeni. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie reprezentował zespół Warmia’s Invisible Agents w składzie: Agata Zalewska (Wydział Prawa i Administracji), Kamila Kiełczewska (Wydział Nauk Ekonomicznych),  Kilian Kozioł (Wydział Matematyki i Informatyki), Jakub Wójtowicz (Collegium Medicum UWM) oraz Kamil Majewski (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu).

"Cybersecurity Challange 2020 to projekt ogólnokrajowy a nawet europejski, którego celem było uświadomienie młodych ludzi a także przedsiębiorców i całego społeczeństwa, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci teleinformatycznej. Jakie zagrożenia niesie z sobą korzystanie z niej i jakie prawa a także obowiązki spoczywają na administratorach tychże sieci, a przy okazji również zasobów w postaci danych osobowych" - tłumaczy opiekun merytoryczny drużyny z UWM dr Robert Szostak.

Scenariusz rywalizacji przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji. Na czym polegała rywalizacja? "Zespoły otrzymały komunikat o zmasowanych atakach - na centrum systemów informacyjnych ochrony zdrowia oraz na konkretną firmę farmaceutyczną. Była to firma SzczepPol zajmująca się produkcją szczepionek oraz produkcją leków. Pierwszy atak dotyczył systemów informacyjnych. Kolejny - to był atak wewnętrzny wywołany przez byłego pracownika firmy, który chciał wykorzystać dane oraz informacje poufne (w tym tajemnice przedsiębiorstwa), aby pomóc konkurencji. Naszym zadaniem było wykrycie tego ataku, kontaktowanie się z wieloma aktorami wcielającymi się w rolę organizacji, uzyskanie kolejnych informacji, dzięki którym mogliśmy mu przeciwdziałać" - relacjonowała na naszej antenie kapitan Warmia’s Invisible Agents Agata Zalewska z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie.

Do projektu Cybersecurity Challange 2020 zaproszono wyróżniających się studentów z 65 uczelni: politechnik, wydziałów prawa, zarządzania, ekonomii, akademii medycznych i wojskowych. Konkurs organizuje polska fundacja The Bridge, zajmująca się wspieraniem edukacji obywatelskiej.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: