Aktualności
01.05.2020

O prawie pracy i działaniach studentów w Święto Pracy

1 maja tradycyjnie obchodzimy Święto Pracy. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jak w dobie epidemii koronawirusa radzi sobie działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Koło Naukowe Prawa Pracy. A opowiedziała nam o tym jego opiekunka - dr Kamila Naumowicz.

"Z jednej strony trzeba przyznać, że koronawirus troszkę pokrzyżował nam plany, jeżeli chodzi o seminaria i konferencje, do których się przygotowywaliśmy. Chociażby pod koniec kwietnia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie miało odbyć się Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych. Natomiast z drugiej strony - dzięki temu, że większość aktywności teraz przeniosła się do internetu, pracujemy zdalnie i mamy np. możliwość uczestniczenia  w spotkaniach innych kół naukowych (nawet z innych ośrodków akademickich), które odbywają się właśnie w formie webinariów. W związku z tym ta aktywność naukowa trwa dalej, aczkolwiek w innej formie" - przyznaje dr Kamila Naumowicz.

Opiekunkę Koła Naukowego Prawa Pracy UWM w Olsztynie zapytaliśmy także m.in. o to, jak obecna sytuacja może wpłynąć na sytuację studentów na rynków pracy - choćby w okresie wakacyjnym. "Faktycznie sytuacja jest szczególna. O ile w niektórych sektorach tradycyjnych prac wakacyjnych jak gastronomia czy turystyka, nie jesteśmy pewni jak będzie wyglądał sezon. Czyli ta pierwsza wakacyjna praca może wyglądać zupełnie inaczej. Natomiast pandemia spowodowała zapotrzebowanie na pracowników sezonowych (również na prace dorywcze) w innych sektorach. Więc nie do końca jest tak, że nie będzie zatrudnienia i nie będzie można go znaleźć. Natomiast będą to inne prace, jeżeli te restrykcje zostaną utrzymane."

A na co osoby wchodzące na rynek pracy powinny szczególnie zwrócić uwagę? "Przede wszystkim niepokojący jest fakt, że zmieniają się przepisy. I zmieniają się tak naprawdę z dnia na dzień. W związku z tym trzeba na pewno śledzić wszystkie informacje, serwisy, strony urzędów i rządu, na których znajdują się aktualne wytyczne. I ponieważ to zagrożenie zarażeniem wirusem jest wciąż znaczne, szczególnej wagi nabierają przepisy bhp, czyli zapewnienia przez pracodawców bezpiecznych warunków pracy. Warto też zorientować się jaka jest kondycja ekonomiczna przedsiębiorstwa, z którym chcemy się związać, ponieważ wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji. I porozmawiać też z pracodawcą o różnych formach pomocy, które przewiduje Tarcza Antykryzysowa" - radzi dr Kamila Naumowicz.

Z dr Kamilą Naumowicz rozmawiał Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

Zajrzyjcie też na stronę Koła Naukowego Prawa Pracy UWM w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: