Aktualności
17.04.2020

Naukowcy z Wydziału Nauk Technicznych także wsparli Szpital Uniwersytecki w Olsztynie

Wydział Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to kolejna jednostka naukowa, która włączyła się w pomoc Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu. Pracownicy Katedry Technologii Materiałów i Maszyn wyprodukowali rozdzielacze strumienia powietrza potrzebne do respiratorów - tak bezcennych w walce z wirusem SARS-CoV-2. Szczegóły zdradził nam prof. Cezary Senderowski.

"Zlecenie wykonania dwudziestu sztuk rozgałęziaczy otrzymaliśmy od Macieja Kamińskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Prośba była skierowana za pośrednictwem prof. Roberta Wójcika do Dziekana Wydziału Nauk Technicznych. Otrzymaliśmy materiał do produkcji i przystąpiliśmy od razu do realizacji zadania" - mówił w rozmowie z naszym reporterem prof. Cezary Senderowski z Katedry Technologii Materiałów i Maszyn UWM w Olsztynie.

Projekt rozgałęziacza do respiratorów wykonał prof. Leszek Dąbrowski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Naukowiec bezpłatnie udostępnił prawa autorskie dla zastosowań medycznych. "W Katedrze posiadamy park maszynowy, który umożliwia wykonanie takiego zadania. Konstrukcja rozgałęziacza generalnie nie jest złożona. Składa się z dwóch elementów. Ale wymaga to dużej dokładności. Musielimy zatem dostosować obrabiarki, tokarki i frezarkę sterowaną numerycznie do tego, aby wykonać to zadanie. Wykonaliśmy 21 sztuk. Materiał z którego są wykonane to poliamit - polimer o wiązaniach aminowych, które wykazują silną tendencję do krystalizacji z udziałem wiązań wodorowych, co powoduje, że jest to relatywnie twarda struktura o podwyższonej odporności mechanicznej oraz wyższej temperaturze topnienia. Jesteśmy w stanie w razie potrzeby wykonać więcej tych elementów."

Rozdzielacze zostaną wykorzystane do zwiększenia wydajności respiratorów. Chodzi o to, by z jednego urządzenia mogło skorzystać dwóch pacjentów. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie testy zmodernizowanych respiratorów rozpoczął w tym miesiącu. 5 milionów złotych na takie badania i produkcję przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dotychczasowe próby pokazały, że urządzenie sprawdza się i jest bezpieczne.

Z prof. Cezarym Senderowskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Jak już informowaliśmy na naszej antenie - w pomoc Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Olsztynie włączyli się także pracownicy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od dwóch tygodni drukują przyłbice ochronne dla personelu placówki.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: