Aktualności
24.03.2020

Naukowcy i studenci z Collegium Medicum UWM w Olsztynie pomogą w walce z koronawirusem

Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mogą włączyć się w badania związane z leczeniem osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W jaki sposób? O to zapytaliśmy prof. Sergiusza Nawrockiego. Prorektor UWM pochwalił także postawę studentów kierunków lekarskich, którzy odpowiedzieli na wcześniejszy apel związany z pomocą w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

"Pomysły są w bardzo wczesnej fazie koncepcyjnej. Być może włączymy się w te działania. Natomiast trudno ocenić, kiedy będzie to możliwe. Wymaga to działań formalnych, m.in. zgody Komisji Bioetycznej" - podkreśla w rozmowie z Radiem UWM FM Prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Sergiusz Nawrocki. "To są pomysły związane z lepszym działaniem respiratorów. Firma, która chce dostarczyć nam takie urządzenia, mówi o tym, że można by jednocześnie podłączyć dwie osoby do jednego respiratora. W sytuacji możliwego kryzysu w najbliższym czasie może to być jakimś rozwiazaniem. W tym projekcie obok kilku innych ośrodków badawczych wziąłby udział oddział zakaźny w Ostródzie."

Drugi projekt badawczy dotyczy natomiast włączenia do procesu leczenia osób chorych na COVID-19 komórek macierzystych. "On jest na jeszcze wcześniejszym etapie. Są jakieś doniesienia z Chin o skuteczności takiego leczenia. Natomiast trudno w tej chwili się wypowiadać na ten temat. Prof. Anna Doboszyńska zobowiązała się, żeby zgromadzić te informacje. Jeżeli uznamy, że ma to sens naukowy, wtedy wystąpimy do Komisji Bioetycznej z prośbą o wydanie zgody i taki program będziemy próbowali realizować z ośrodkiem w Szczecinie. Natomiast to jest bardzo wstępna koncepcja."

Z prof. Sergiuszem Nawrockim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Prof. Nawrocki podkreśla także, że jest bardzo podbudowany postawą studentów Collegium Medicum UWM w Olsztynie, którzy wyrazili chęć pomocy w obsłudze infolinii stacji santiarno-epidemiologicznych. Nawiązał też do prośby, którą w ich stronę skierował w ostatnich dniach Minister Zdrowia. "Wiele osób odpowiedziało na nasz apel dotyczący wolontariatu. Sanepid z pewnym opóźnieniem zaczął się kontaktować ze studentami, więc wyprzedziliśmy to zapotrzebowanie. Natomiast dzisiaj sytuacja jest też dynamiczna. Pojawiła się prośba Ministra Szumowskiego o to, aby studenci zgłaszali się także do pracy, która będzie wynagradzana - odpłatnego pobierania wymazów. I tu już nie chodzi tylko o studentów ostatnich lat kierunków medycznych. Wszyscy są mile widzialni."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: