Aktualności
24.03.2020

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiada na pytania studentów

Parlament Studentów RP zorganizował 23 marca spotkanie online z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jarosław Gowin odpowiadał na pytania dotyczące m.in. opłat za akademiki, zajęć prowadzonych zdalnie, możliwego wydłużenia roku akademickiego oraz form obrony prac licencjackich czy magisterskich.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało o przedłużeniu zawieszenia funkcjonowania uczelni do 10 kwietnia. Decyzja spowodowana jest wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce. Jak podkreśla Jarosław Gowin - dziś trudno oszacować, kiedy studenci wrócą do normalnych zajęć. Od 30 marca mają natomiast obowiązek kształcenia się online.

"Dziś jest trochę za wcześnie, żeby jednoznacznie ocenić, czy 10 kwietnia, a tak naprawdę czas poświąteczny, to jest ten moment, w którym możemy być pewni, że uczelnie zaczną na nowo funkcjonować. Natomiast jako rząd dążymy do tego, żeby w ciągu najbliższych trzech tygodni maksymalnie stłumić tę epidemię, a potem po kolei odmrażać poszczególne segmenty życia. Musimy zacząć od gospodarki. Ale bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej wróciły uczelnie. Jeżeli uda się je uruchomić na nowo od 15 kwietnia, pewnie wtedy zajęcia rozpoczną się od następnego poniedziałku (czyli około 21 kwietnia). Wtedy nie widzę potrzeby przedłużania roku akademickiego. Chcę przypomnieć, że on trwa do 30 września. Dlatego liczę, że uda się rok akademicki zamknąć w tym okresie" - mówił Jarosław Gowin.

Minister podkreśla, że zawieszenie funkcjonowania uczelni, nie oznacza ich zamknięcia. Jak najszerzej prowadzone powinny być zajęcia online. Tam, gdzie to jest możliwe, powinny być kontynuowane także badania naukowe. Władze uczelni zobowiązane są do zapewnienia działania podstawowych jednostek organizacyjnych. 

"Zajęcia online na pewno nie zastąpią zajęć praktycznych w laboratoriach. Rozporządzenie, które wydałem, wprowadza obowiązek prowadzenia zajęć online tam, gdzie jest to możliwe i w takim zakresie w jakim poszczególne uczelnie dysponują takimi instrumentami. Uczelnie pomagają sobie wzajemnie. Nie strzegą zazdrośnie tych własnych instrumentów kształcenia online, ale duże uczelnie udostępniają je tym mniejszym" - podreśla Minister. Dodaje też, że zajęcia praktyczne czy laboratoryjne będą musiały zostać odrobione po powrocie studentów do normalnych obowiązków.

A czy Ministerstwo zamierza w jakiś sposób kontrolować to, w jaki sposób uczelnie wywiązują się z obowiązku kształcenia online? "Nie mamy takich instrumentów. Wydałem pewne rekomendacje, na czym te zajęcia mają polegać. Natomiast weryfikacja to jest zadanie dla władz uczelni oraz - w przyszłości - dla Polskiej Komisji Akredytacyjnej."

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania całego spotkania Ministra z przedstawicielami Parlamentu Studentów RP.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: