Aktualności
23.03.2020

Z Kortowa także płynie pomoc dla szpitali

Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie postanowili wesprzeć szpitale. Przekazali m.in. jednorazowe rękawiczki, fartuchy, czepki oraz płyn dezynfekujący. I zapowiadają, że nadal będą reagować na potrzeby walczącej z epidemią służby zdrowia.

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przyłączyli się do akcji funkcjonującej od kilku dni na facebookowej grupie Rezerwa środków dezynfekcji, rękawiczek, maseczek dla Szpitali w całej Polsce. "Szpitale publikują tam apele o pomoc. Przeglądając je stwierdziliśmy, że możemy troszeczkę wspomóc osuszając nasze magazyny ze środkami ochrony osobistej. Poprosiłam panią Dziekan i zorganizowaliśmy taką zbiórkę" - mówi dr hab. Beata Kurowicka z Katedry Fizjologii Zwierząt UWM w Olsztynie.

"Udało się zebrać blisko 100 opakowań rękawiczek jednorazowych, ponad 100 fartuchów, czepków a także kilkadziesiąt litrów płynu dezynfekującego. Przekazaliśmy to do Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, Szpitala Powiatowego w Barczewie oraz Szpitala Powiatowego w Pasłęku" - podsumowuje Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii prof. Iwona Bogacka.

Akcja jeszcze się nie zakończyła. "Można się do nas zgłosić. Przyjmiemy wszystko, co nam przekażą inne wydziały i jednostki uniwersytetu. I znajdziemy potrzebujących. W tej chwili czeka m.in. Szpital Powiatowy w Kętrzynie. Napisali nam że wezmą wszystko!" - tłumaczy prof. Beata Kurowicka. A potrzebne są m.in. maseczki, rękawiczki, fartuchy i płyn dezynfekujący.

Z prof. Iwoną Bogacką oraz dr hab. Beatą Kurowicką rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Przypominamy, że także studenci włączyli się w pomoc. Kilkunastu żaków z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pomaga w obsłudze infolinii stacji sanitarno-epidemiologicznych w naszym regionie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: