Aktualności
27.02.2020

Kolejni studenci rozpoczęli zajęcia w Areszcie Śledzczym w Olsztynie

Katedra Pedagogiki Resocjalizacyjnej Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie we współpracy z Aresztem Śledczym w Olsztynie od 2012 roku realizuje projekt Klinika Penitencjarna. W zajęciach udział wzięło już ponad 400 studentów. Kolejni pierwszy raz odwiedzili zakład karny 26 lutego.

Dziewiąty już semestr zajęć realizowanych w ramach projektu Klinika Penitencjarna wystartował 26 lutego. W inauguracji udział wzięli przedstawiciele władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"To bardzo dobra okazja dla studentów, aby przekonali się, czy ten zawód jest tym, co chcą robić w życiu. Praca w służbie więziennej jest bardzo trudna i odpowiedzialna i nie każdy może ten zawód wykonywać" - podkreślał Prorektor ds. kształcenia i studentów UWM prof. Jerzy Przyborowski. "To także doskonały przykład połączenia kształcenia teoretycznego z praktyką. To absolutnie bezcenna rzecz. Zorganizowanie takiej formy zajęć na terenie aresztu jest dość trudne. Taki zakład ma bardzo wiele ograniczeń i trzeba dostosować się do wszystkich procedur, które tutaj obowiązują a nawet je rozszerzyć. Dlatego mamy ogromną wdzięczność dla władz tego zakładu za to, że umożliwiają wejście z zajęciami studentom pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego."

"To bardzo piękna inicjatywa i ciekawe połączenie teorii z praktyką. Mocno zwracamy uwagę, aby na kierunku pedagogika specjalna w zakresie resocjalizacji studenci oprócz zajęć dydaktycznych w sali mogli również poznać specyfikę więzienia, pracę funkcjonariuszy służby więziennej oraz pracować ze skazanymi. Tę wiedzę mogą później wykorzystać m.in. podczas pisania prac dyplomowych, a po skończeniu studiów być może podejmą pracę w areszcie śledczym. Studenci bardzo to doceniają i dobrze oceniają" - wyjaśniał Prorektor ds. kadr UWM prof. Sławomir Przybyliński.

Rozmawialiśmy także z mgrem Jackiem Moczulskim - majorem służby więziennej w stanie spoczynku z wieloletnią praktyką penitencjarną - który od dziewięciu lat prowadzi przedmiot metodyka pracy w środowisku patologicznym. "Zajęcia trwają cały semestr. Studenci odbywają 60 godzin ćwiczeń wewnątrz więzienia. Poznają sposoby pracy ze skazanymi, wszystkie istotne elementy pracy wychowawcy, ale też organizację samego zakładu karnego. Ćwiczenia odbywają się również ze skazanymi i to jest tak naprawdę najistotniejsze, ponieważ studenci mogą się nauczyć pewnych technik prowadzenia rozmów, rozpoznawania środowiska i tworzenia ocen" - podkreślał.

Zajęcia skierowane są do studentów drugiego roku kierunku pedagogika specjalna (specjalność: resocjalizacja). Posłuchajcie jak możliwość udzialu w nich ocenił jeden z żaków - Dariusz Cykała.

Relację przygotowali: Dariusz Witkowski i Michał Orłowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: