Aktualności
18.02.2020

Znamy laureatów IX edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa

Natalia Zapolnik i Maria Kunicka - to zwyciężczynie dziewiątej edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa. Nagrody zostaną wręczone 26 lutego podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Naszym gościem był prof. Zbigniew Chojnowski.

 

Organizatorem konkursu była Katedra Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Mogli w nim uczestniczyć młodzi poeci - uczniowie szkół licealnych i techników z województwa warmińsko-mazurskiego. Swoje wiersze nadesłały 23 osoby - z Olsztyna, Ostródy, Pasłęka, Gołdapi czy Lidzbarka Warmińskiego.

Jury w składzie: mgr Monika Stępień, prof. Beata Tarnowska i prof. Zbigniew Chojnowski postanowiło wyróżnić w tym roku aż 14 osób. Dlaczego? "Napisały naprawdę dobre wiersze!" - przekonuje prof. Zbigniew Chojnowski. "Pierwszym miejscem postanowiliśmy nagrodzić dwie osoby: Natalię Zapolnik i Marię Kunicką. Drugą nagrodę otrzymały trzy osoby: Paweł Taradejna, Wiktoria Lucyna Cieślik i Zofia Wachocha. Dwie osoby otrzymały trzecią nagrodę. To Damian Woda i Natalia Borowiec."

Przyznano także siedem wyróżnień. 26 lutego na Wydziale Humanistycznym odbiorą je: Aleksandra Alicja Błażewicz, Weronika Górska, Maja Masiulaniec, Grzegorz Skórski, Izabela Rzewuska, Jakub Wawrzonkowski i Daria Chmielewska.

Przewodniczący jury podkreślał w rozmowie z naszym reporterem, że w ostatnich latach stopniowo zmieniają się tematy nadsyłanych wierszy. "Od pewnego czasu problematyka szła w kierunku zainteresowań nielirycznych. Były symptomy odchodzenia od liryzmu, ale w tym roku było to bardzo ewidentne. Młodzi już nie tak szczodrze i nie tak łatwo chcą wyrażać swoje uczucia i pragnienie miłości. Ta tematyka oczywiście występuje, bo każdy człowiek potrzebuje na jakimś etapie swojego życia kogoś bliskiego. Ale stało się coś - moim zdaniem - rewelacyjnego. Ci młodzi angażują się w swoich wierszach. Jest to zaangażowanie w wartości. Ta nasza skomplikowana i pełna emocji rzeczywistość istnieje w tych wierszach. A tu jest próba połączenia swoich obserwacji z mitologią, refleksją etyczną. Jest próba przekazania jakiejś głębszej myśli za pomocą obrazu. Młodzi są obywatelami Polski, czy wręcz Europy, i bardziej liczy się dla nich etyka - sprawy wspólnoty i sprawy społeczne."

Z prof. Zbigniewem Chojnowskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Organizatorzy konkursu planują od przyszłego roku poszerzyć jego formułę. Skierowany będzie już nie tylko do uczniów szkół licealnych i techników, ale także do studentów. "Chciałbym nawiązać do tradycji, która była w Akademii Rolniczo-Technicznej czy w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Wewnątrz uczelni były ogłaszane konkursy dla studentów" - - tłumaczy prof. Zbigniew Chojnowski. "Dziesiąta, jubileuszowa edycja będzie powodem do rozszerzenia adresatów konkursu. Z jednej strony ogłosimy konkurs dla uczniów szkół średnich z województwa warmińsko-mazurskiego. A z drugiej strony - konkurs poetycki dla studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, niezależnie od tego na jakim wydziale studiują. Przewiduję, że tych zgłoszeń z wydziałów niehumanistycznych może być nawet więcej."

Werdykt IX edycji konkursu literackiego „O Trzcinę Kortowa”. Jury po zapoznaniu się z 69 wierszami 15 lutego 2020 postanowiło przyznać:
Dwie I nagrody:
• Marii Kunickiej z I LO im. A. Mickiewicz w Olsztynie (opiekun literacki Wiesława Zielińska),
• Natalii Zapolnik z LO im. Jana Pawła II w Gołdapi (opiekun literacki Aleksandra Król-Berut)
Trzy II nagrody:
• Wiktorii Lucynie Cieślak z Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie (opiekun lit. Agnieszka Piekarska),
• Zofii Warzosze z I LO im. A. Mickiewicza w Olsztynie (opiek. W. Zielińska)
• Pawłowi Taradejnie z IV LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Olsztynie (opiek. Małgorzata Chojnowska),
Dwie III nagrody:
• Natalii Borowiec z I LO im. A. Mickiewicza w Olsztynie (opiek. W. Zielińska),
• Damianowi Wodzie z ZSO nr 1 w Olsztynie (opiek. Grażyna Budzyńska).

Wyróżnieni zostali:
• Aleksandra Alicja Błażewicz z ZSCHiO w Olsztynie (opiek. Agnieszka Piekarska)
• Weronika Górska z I LO w Olsztynie (opiek. W. Zielińska)
• Maja Masiulaniec z LO im JP II w Gołdapi (opiek. A. Król-Berut)
• Grzegorz Skórski z XII LO w Olsztynie (opiek. Anna Chojnowska)
• Izabela Rzewuska z ZSEiT w Pasłęku (opiel. Lidia Zawarczyńska
• Jakub Wawrzonkowski z LO im. K. K. Baczyńskiego z Lidzbarka Warm., (opiek. Anna Ambrochowicz)
• Daria Chmielewska z II LO im. K. I. Gałczyńskiego w Olsztynie (opiek. Piotr Siwecki).

Przewodniczący jury:
prof. Zbigniew Chojnowski,
Członkowie:
dr hab. Beata Tarnowska, prof. UWM
mgr Monika Stępień (doktorantka, przewodnicząca Koła Naukowego Twórczości Literackiej „Ars Scripta”).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: