Aktualności
17.02.2020

Wspomnienie prof. Zbigniewa Endlera

14 lutego zmarł prof. Zbigniew Endler - ceniony naukowiec, szanowany i lubiany przez studentów nauczyciel akademicki, ekolog, biolog, popularyzator i miłośnik przyrody. Przez prawie 50 lat był związany z Kortowem. Nigdy nie unikał kontaktu z mediami. A swoją wiedzą chętnie dzielił się z każdym, kto tylko chciał słuchać.

"Nie pracuję dla odznaczeń i zaszczytów. Nie czynię tego, by uzyskać poklask. Gdybym tak postępował, byłbym człowiekiem bardzo miałkim i niecenionym choćby przez studentów" - mówił kiedyś na antenie Radia UWM FM odbierając jedną z nagród za swój bogaty dorobek naukowy.

Prof. Zbigniew Endler nawet po przejściu na emeryturę był niezywkle aktywny. "Ja się jeszcze nie wypaliłem intelektualnie. Zamierzam parę spraw i problemów rozwiązać z pożytkiem dla regionu. Całą tę działalność upowszechnienia nauki nazywamy interwencjonizmem ekologicznym. To bicie się, walka o zachowanie świata natury, przyrody w postaci mało zmienionej a jednocześnie z duchem cywilizacji, tak by zostawić ją dla następnych pokoleń. To jest cel najważniejszy. Nie sztuka wszystko wystrzelać i wyciąć a potem szukać pieniędzy, by za dwadzieścia lat wprowadzać renaturyzację. Ten krajobraz powinniśmy zostawić w miarę zbliżony do natury. To jest mój cel nadrzędny. A jednocześnie znaleźć w tym wszystkim możliwość rozwoju regionu i cywilizacji ludzkiej. To jest bardzo trudne do pogodzenia..."

Prof. Zbigniew Endler urodził się 17 września 1946 roku w Chodzieży. Dzieciństwo i czas studiów spędził w Poznaniu. Jako absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w 1968 roku przyjechał do Olsztyna i rozpoczął pracę w Katedrze Botaniki Wyższej Szkoły Rolniczej. Prowadził wówczas zajęcia z botaniki i fizjologii roślin. Błyskawicznie, bo w wieku 27 lat, obronił pracę doktorską - już na Akademii Rolniczo-Technicznej. Z Kortowem związał się na prawie 50 lat. Tutaj też mieszkał.

W latach 1999-2010 kierował Katedrą Ekologii Ewolucyjnej a następnie Katedrą Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pełnił także funkcję rzecznika dyscyplinarnego na UWM.

Prof. Ewa Paturej - kierująca obecnie Katedrą Turystyki, Rekreacji i Ekologii - podkreśla, że prof. Endler był przede wszystkim fajnym i ciepłym człowiekiem. "Był erudytą, człowiekiem niezywkle oczytanym. Miał naprawdę szeroką wiedzę. Potrafił pięknie wypowiedzieć się właściwie na każdy temat. Był botanikiem. Ale oczywiście krok po kroku zaczął środowisko i przyrodę pojmować znacznie szerzej - w ujęciu ekologicznym. I niezwykle bliski był mu świat zwierząt. Na jego wykłady przychodziły tłumy. Bardzo interesująco przekazywał wiedzę. Był świetnym dydaktykiem i nauczycielem. Myślę, że szerokie grono młodszego pokolenia będzie długo jeszcze profesora wspominało i na pewno zapamiętało wiele kwestii, które poruszał na łamach radia czy też prasy."

Z prof. Ewą Paturej spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Po przejściu na emeryturą prof. Zbigniew Endler dalej udzielał się naukowo. Związał się z Wyższą Szkołą Społeczno-Ekonomiczną w Gdańsku i został tam mianowany Prorektorem.

Bardzo chętnie z wiedzy profesora korzystali dziennikarze. "Byłem zdumiony tym, jak potrafił na każdym kroku obserwować przyrodę i dzielić się tym. Był niezwykle skromnym człowiekiem, którego nie sposób zapomnieć i naprawdę trudno będzie go zastąpić" - wspomina Piotr Bułakowski, dziennikarz RMF FM, który swoją radiową przygodę rozpoczynał w Radiu UWM FM. "Był przyrodnikiem i ekologiem. Ale z drugiej strony był też cały czas za postępem. Szkoła prof. Endlera to taka szkoła racjonalnego myślenia. Takich osób niestety jest coraz mniej."

Był cenionym autorytetem naukowym, autorem niezliczonych prac, książek i publikacji, ale też lubianym przez studentów wykładowcą akademickim. W 2008 roku został przez nich wyróżniony statuetką wydziałowego Belfra. Zmarł 14 lutego 2020 roku. Miał 74 lata.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 21 lutego o 11:00, wyprowadzeniem urny na mszę świętą żałobną do kościoła pw. św. Józefa przy ul. Jagiellońskiej. Ceremonia pochowania odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: