Aktualności
13.02.2020

Kolejna stypendystka Fulbrighta z UWM

Dr Aleksandra Lipka z Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie została stypendystką Fulbrighta. W nagrodę w roku akademickim 2020/2021 będzie mogła realizować swoje badania naukowe w Stanach Zjednoczonych. 

 

Fulbright Senior Award to trwające od 3 do 9 miesięcy stypendia badawcze lub badawczo-dydaktyczne dla pracowników naukowych po doktoracie. Na rok akademicki 2020/2021 Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta przyznała 21 takich stypendiów. Jedno z nich - dr Aleksandrze Lipce z Wydziału Lekarskiego UWM w Olsztynie.

"Do tego, by aplikować o grant zachęcił mnie prof. Marcin Jóźwik, który sam był stypendystą Fulbrighta. Starania wyglądają dwutorowo. Przede wszystkim trzeba przygotować wniosek, który będzie opisywał nasz dorobek naukowy i nasze kompetencje, które pozwolą na realizację projektu. Oczywiście musi być uwzględniony również bardzo szczegółowy opis tego projektu. Ale z drugiej strony - należy nawiązać współpracę z ośrodkiem, w którym chcielibyśmy realizować nasz projekt i uzyskać na niego finansowanie" - wyjaśnia dr Lipka. "Stypendium Fulbrighta finansuje koszty pobytu w USA. Natomiast finansowanie projektu to zupełnie odbrębna ścieżka. Ja miałam o tyle szczęście, ze prof. Anthony, do którego się wybieram, zgodził się sfinansować moje badania."

Czego będą dotyczyć te badania? "Projekt będzie koncentrował się na określeniu roli specyficznego transportera glukozy numer 8 w funkcjonowaniu łożyska. Będziemy skupiać się na badaniu tego transportera w trakcie nieprawidłowości ciąży, czyli wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu płodu. Będziemy starali się wyjaśnić jego potencjalne funkcje i przyczyny tej patologii."

Dr Aleksandra Lipka stypendium Fulbrighta będzie realizować od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Do USA wybiera się jednak już pół roku wcześniej. "Aplikowałam również o stypendium z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i również udało mi się je uzyskać. Dlatego swój projekt zacznę realizować już 1 października 2020 roku - w ramach programu im. Bekkera. Natomiast bezpośrednio później przejdę do realizacji projektu z komisji Fulbrighta."

Z dr Aleksandrą Lipką i prof. Marcinem Jóźwikiem spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Program Fulbrighta od ponad 70 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami. Ma dwa wymiary. Pierwszy - czysto praktyczny - dotyczy finansowania wyjazdów naukowych polskich studentów, badaczy i nauczycieli akademickich do USA i wspierania ich obiecujących projektów. Drugi - ideowy - to wiara, że wymiana wiedzy i umiejętności służy jeszcze większemu celowi niż rozwój nauki. Zgodnie z wizją inicjatora Programu, amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta, jest to narzędzie w budowaniu dialogu i pokojowych relacji między narodami.

Program Fulbrighta działa dwukierunkowo. Amerykańscy badacze i eksperci mają również możliwość przyjazdu i pobytu naukowego w Polsce. Dzięki temu wiele polskich instytucji akademickich i edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych ma możliwość zaproszenia do współpracy przy swoich projektach specjalistów i wykładowców zza oceanu.



Przyjaciele - stań się jednym z nich: