Aktualności
10.02.2020

100 dni do Kortowiady 2020

Na 100 dni przed startem 61. Kortowiady sprawdziliśmy na jakim etapie są przygotowania do kolejnego święta studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Juwenalia odbędą się w dniach 20-24 maja. Kto zagra w miasteczku akademickim i jakie atrakcje planują organizatorzy? Posłuchajcie!

Przygotowania juwenaliów trwają już od kilku miesięcy. "Tak naprawdę domykamy ostatnie imprezy towarzyszące Kortowiadzie" - zapewniał w studiu Radia UWM FM rzecznik Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie Maksymilian Kurowski. Wiele z wydarzeń znanych z ostatnich lat odbędzie się także podczas tegorocznego święta żaków. Zmieni się natomiast lokalizacja głównej sceny. Koncerty nie będą odbywać się już na górce kortowskiej. "Scena będzie odwrócona plecami do ul. Warszawskiej a przodem do budynku Biblioteki UWM. Myślimy, że będzie bardzo podobnie jak na górce, ponieważ ten teren wygląda również jak naturalny amfiteatr. Miejsca będzie nieznacznie więcej."

Swoją decyzję samorząd studencki tłumczył ostatnio w specjalnym komunikacie na stronie Kortowiady.

Do tej pory organizatorzy przedstawili osiem gwiazd Kortowiady 2020. To: Wilki, Daria Zawiałow, duet Karaś/Rogucki, Mrozu, Baranovski, Łydka Grubasa, Kwiat Jabłoni oraz zwycięzcy zeszłorocznego KortoFestu - zespół Hook. Młode kapele, które chciałyby stanąć w konkursowe szranki w tym roku mogą już się zgłaszać. Regulamin dostępny jest już na stronie: kortowiada.pl/kortofest.

Oprócz głównej sceny - Main Stage UWM - muzyczni goście Kortowiady występować będą także na mniejszych scenach na plaży kortowskiej. Tam odbywać będą się koncerty tematyczne: hip-hopowe, alternatywne i disco.

Juwenalia otworzy oficjalnie tradycyjna Parada Wydziałów ulicami miasta. Jej trasę poznamy niebawem. Jakie wydarzenia planowane są podczas imprezy w miasteczku studenckim? "Na pewno będzie Bój Wydziałów. Jednak zmieniamy trochę dotychczasową jego formułę, żeby bardziej zaciekawić studentów.  Trzeba też pamiętać o zawodach Must Be The Dziekan, w których student z dziekanem walczą o miano najbardziej usportowionego zespołu. W konkursie Miss Wenus będziemy wybierać najpiękniejszą studentkę Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jak co roku będzie też wystrój akademików, czyli konkurs między akademikami. Będzie też siłowanie na rękę i zawody KortoStrong."

Z Maksymilianem Kurowskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Studenckie święto wspierają też władze uczelni. "Juwenalia to ważne wydarzenie w kalendarzu Uniwersytetu, dlatego, że studenci są dla nas najważniejsi. To jest ich święto. Trudno sobie wyobrazić uniwersytet bez studentów. Stara tradycja - święto żaka - powinna być kultywowana. Nie bez powodu mówi się, że juwenalia w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie to najlepsze juwenalia w Polsce" - podkreśla Prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Jerzy Przyborowski.

O bezpieczeństwo osób bawiących się podczas Kortowiady dba cały sztab osób. To służby medyczne, ochroniarze i przedstawiciele służb porządkowych. Od szesnastu lat koordynatorem pracy służb medycznych jest Grzegorz Sokołowski. W studiu Radia UWM FM opowiadał o swoich doświadczeniach. Posłuchajcie!

Naszego gościa zapytaliśmy też o opinię na temat zmiany miejsca organizowania głównych koncertów Kortowiady. "Jest to teren dużo łatwiejszy do zabezpieczenia i bardziej bezpieczny dla uczestników. Teren górki kortowskiej nie wytrzymał w zeszłym roku i na chwilę obecną nie nadaje się do bezpiecznego użytkowania. Nie ma technicznej możliwości, żeby wjechały tam ciężkie pojazdy i rozstawiły chociażby wieżyczki akustyczne, nie mówiąc już o zabezpieczeniu sanitarnym. Samorząd studencki musiał spełnić wszystkie wymagania. W związku z tym mamy nowe miejsce a górce musimy dać odpocząć. Nie ma fizycznej możliwości zrealizowania imprezy w tym miejscu" - podkreśla Grzegorz Sokołowski.

Kortowiada 2020 odbędzie się w dniach 20-24 maja. Więcej informacji szukajcie na stronie: kortowiada.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: