Aktualności
06.02.2020

Studencki Grant Rektora - przedstawiamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu

Prawie 100 tysięcy złotych przeznaczy w tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie na dofinansowanie działań kół naukowych, których projekty zostały wyróżnione w trzeciej edycji konkursu Studencki Grant Rektora. O swoich badaniach ich przedstawiciele opowiedzieli naszemu reporterowi. Posłuchajcie!

 

Największye wsprarcie otrzyma działające na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Koło Naukowe Technik Obrazowania w Diagnostyce Chorób Małych Zwierząt. Studenci 20 tysięcy złotych planują przeznaczyć na realizację projektu "Ocena wpływu wybranych leków prokinetycznych na czas pasażu obsługi endoskopowej przez przewód pokarmowy psów".

"Będziemy po prostu wykorzystywali technologię, jaką jest endoskopia kapsułkowa" - zdradza Ewa Kaczmar. "To dość nowoczesna technologia, ale w naszej katedrze ten temat już się przewija od lat. Opiekun naszego koła - prof. Andrzej Rychlik - jest pionierem, jeżeli chodzi o jej wykorzystanie u zwierząt w Polsce. Ma doświadczenie, więc też nam pomoże. A będziemy podawali psom kapsułki endoskopowe, które zapisują obraz wewnątrz przewodu pokarmowego. Możemy ten obraz śledzić, obserwować na ekranie komputera czy telefonu i oceniać wnętrze błony śluzowej jelita naszych pacjentów. W naszym doświadczeniu będziemy obeserwowali wpływ leków prokinetycznych, a więc takich, które mają wpływ na perystaltykę, pasaż jelit, przyspieszają go."

20 tysięcy złotych otrzymało także Studenckie Koło Patomorfologiczne. "Będziemy się zajmować rakiem papilarnym tarczycy. Nie jest to częsty notowtór, ale jednak na naszym terenie troszeczkę częstszy niż gdzie indziej. Przypadków jest sporo. Baza danych jest już w trakcie realizacji. Chcemy przeprowadzić badanie molekularne i badania immunohistochemiczne na tym materiale - ocenić obecność mutacji" - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Sejda z Katedry Patomorfologii Wydziału Lakarskiego UWM w Olsztynie.

Nasz reporter spotkał się także z prof. Urszulą Wachowską - opiekunką działającego na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Koła Naukowego Diagnostyki Chorób Roślin ZYMOKS, które w tegorocznym konkursie Studencki Grant Rektora otrzymało 10 tysięcy złotych na realizację swojego projektu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Z przedstawicielami kół naukowych, które otrzymały wsparcie w ramach trzeciej edycji Studenckiego Grantu Rektora rozmawiał Piotr Sternik.

Koła naukowe, których projekty zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach trzeciej edycji Studenckiego Grantu Rektora:
- Studenckie Koło Patomorfologiczne
- Międzywydziałowe Koło Naukowe Biochemii Medycznej
- Studenckie Koło Naukowe Internistyczno-Kardiologiczne "Naikai-gakusei-kai"
- Koło Naukowe Patofizjologii
- Koło Naukowe Technik Obrazowania w Diagnostyce Chorób Małych Zwierząt
- Koło Naukowe Technologów Przetwórstwa Surowców Roślinnych we współpracy z Naukowym Kołem Mikrobiologii NKM
- Koło Naukowe Diagnostyki Chorób Roślin ZYMOKS.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: