Aktualności
24.01.2020

Otwarcie Kortosfery już za rok?

"Do końca czerwca budynek zostanie oddany do użytkowania" - mówiła w studiu Radia UWM FM Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor powstającego w Kortowie Centrum Popularyzacji Nauki Kortosfera. Pierwszych gości obiekt przyjmie najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2021 roku. Na jakim etapie są obecnie prace? Posłuchajcie!

Budowa Centrum Popularyzacji Nauki Kortosfera powinna zakończyć się zgodnie z planem. Później obiekt będzie wyposażany w specjalistyczny sprzęt. "W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na koncepcję aranżacji i wyposażenia Centrum. Mamy wykaz środków, który jest planowany do zakupu, bo projekt jest dolfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Natomiast jak to ma być umiejscowione, żeby było to funcjonalne i jak najbardziej optymalne nie tylko dla nas, ale i dla użytkowników, to ma nam pomóc w tym właśnie ta aranżacja" - mówi Wioletta Śląska-Zyśk, która pracę na stanowisku dyrektora Kortosfery rozpoczęła w połowie stycznia.

Jak podreśla ją i jej zespół czeka w najbliższych miesiącach dużo pracy. Dowiedzieliśmy się także z jakich przestrzeni składać będzie się Kortosfera. "Mamy strefę zabaw dla najmłodszych użytkowników i to będzie całoroczna ekspozycja. Na pierwszym poziomie budynku znajdą się ścianki dotykowe, ścianki przezroczyste do malowania, strefa zabaw ze światłem oraz sale ekperymentów dla dzieci (strefy do majsterkowania z wykorzystaniem prostych przedmiotów codziennego użytku, ale też model układu słonecznego, zestawy do tworzenia molekuł. Planujemy też ekspozycje mobilne (dla klas 4-8 oraz liceum). To będzie oparte o nauki ścisłe (fizyka, matematyka, nauki przyrodnicze, biologiczno-chemiczne lub medyczno-społeczne). Zajęcia będą obejmowały takie zagadnienia jak: optyka geometryczna, optyka falowa, drganie, fale, zabawy z dźwiękiem. Będzie również laboratorium światła i ekspozycja stała - cewki Tesli wraz z klatką Faradaya. Na dachu będzie też obserwatorium, gdzie będzie można prowadzić obserwację nieba, ale też będą tam prowadzone zajęcia. A przed budynkiem w zadaszonej części obiektu będzie wahadło Foucaulta. Będą również tam zlokalizowane takie urządzenia jak: wielki zegar słoneczny, układ słoneczny w miniaturze. Poziom zero będzie wyposażony w ozdobną linię południkową i historyczne instrumenty Kopernika oraz laboratoria (biologia, chemia, żywność) - z zapleczami. Tam będą prowadzone zajęcia dla grup zlokalizowanych."

Co jeszcze znajdzie się w nowym obiekcie? Posłuchajcie! Z Wiolettą Śląską-Zyśk spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Koszt inwestycji to około 32 milionów złotych (z czego 16 milionów pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego). Wkład uczelni to około 10 milionów złotych. Oficjalne otwarcie odbędzie się prawdopodobnie za rok. "Mam nadzieję, że Centrum uda się uruchomić w pierwszym kwartale 2021 roku" - zdradził nasz gość.

A kto będzie pracował i prowadził zajęcia w Kortosferze? "Chcemy bazować na pracownikach Uniwersytetu. Już zgłaszają się osoby, które widzą siebie tam, chciałyby takie zajęcia prowadzić. Będą mogły być one prowadzone również w ramach pensum. Jestem zobowiązana do przedstawienia propozycji stanu zatrudnienia. Na pewno będę dbała o to, żeby to zatrudnienie było ekonomiczne. Centrum musi się bilansować. Dołożymy wszelkich starań, żeby wpływy z biletów pokrywały koszty operacyjne, na które będą się składały również koszty wynagrodzenia personelu."

Centrum będzie otwarte sześć dni w tygodniu - od wtorku do niedzieli.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: