Aktualności
10.01.2020

Noc Biologów po raz dziewiąty na UWM

10 stycznia kolejny raz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie włączył się w ogólnopolskie obchody Nocy Biologów. Hasło tegorocznej edycji imprezy to "Globalne zmiany środowiska". Co dokładnie działo się w Kortowie? Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji oraz specjalnej audycji z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

W tym roku na gości Nocy Biologów na UWM czekało ponad 100 różnych atrakcji. To wykłady, pokazy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne, wystawy, gry edukacyjne, spotkania, wycieczki i konkursy. Hasło tej edycji imprezy to "Globalne zmiany środowiska". Na co chcieli zwrócić naszą uwagę naukowcy?

"To temat niezwykle ważny i aktualny! Te zmiany klimatu, o których często się mówi, dotykają nas właśnie teraz bezpośrednio. Są widoczne gołym okiem. To hasło klimat było najczęściej stosowanym słowem w poprzednim roku w Polsce i na całym świecie" - mówiła Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie prof. Iwona Bogacka. "Bardzo wiele mówi się o zanieczyszczeniu środowiska, o wszechobecnym plastiku, mikroplastiku, którego wpływu na nasz organizm ciągle jeszcze nie znamy.

W zajęciach - szczególnie przedpołudniowych - udział brali głównie uczniowie szkół z województwa warmińsko-mazurskiego. Przyjechali do Olsztyna m.in. z Działdowa, Lidzbarka Warmińskiego, Elbląga, Pisza, Bartoszyc, Iławy czy Ciechanowa. Ale nie brakowało także rodziców z dziećmi. I to właśnie do najmłodszych skierowane było wiele spotkać. "Zarazić się nauką można już od dzieciństwa. Dlatego rodzice dobrze robią, że przychodzą tu nawet z tymi najmłodszymi dziećmi. Oni właśnie są takim najlepszym i najwdzięczniejszym odbiorcą. Widać uśmiech na ich twarzach. Są zafascynowane, że mogą dotknąć, zobaczyć... A my - jako naukowcy - bardzo trudne rzeczy i tematy staramy się przedstawiać im w taki sposób, aby one to zrozumiały" - przekonuje prof. Bogacka.

Prorektor ds. nauki UWM w Olsztynie prof. Jerzy Jaroszewski podkreślał, że każda impreza popularnonaukowa jest niezwykle ważna zarówno dla uczelni, jak i miłośników zdobywania wiedzy w przystępny sposób. "Z jednej strony możemy się pochwalić tym, co robimy. Możemy też pokazać zainteresowania naszych naukowców, którzy są otwarci na współpracę zarówno z młodzieżą, jak i osobami starszymi. Dlatego też liczymy, że w Nocy Biologów będzie uczestniczyło wielu odbiorców. Atrakcji jest wiele, są ciekawe. Natomiast ważny jest temat przewodni, który dotyczy zmian klimatu. I nie ukrywam, że jest to strzał w dziesiątkę. Powinniśmy mówić o tym dużo, szeroko, w sposób zrozumiały, żeby wszyscy mieli świadomość, co nas czeka w najbliższym czasie. A te zmiany będą się poglębiały i musimy się do tego przygotować."

Nasi reporterzy rozmawiali także ze studentami oraz naukowcami, którzy przygotowali zajęcia na tegoroczną Noc Biologów. Posłuchajcie jakie!

Noc Biologów to wydarzenie ogólnopolskie, w którym udział biorą wydziały przyrodnicze i ogrody botaniczne z całego kraju. W tym roku uczestniczyło w nim około 30 ośrodków naukowych. Szczegółowy program znajdziecie na stronie: nocbiologow.pl

A jak ofertę tegorocznej Nocy Biologów ocenili jej goście? Posłuchajcie!

Relację przygotowali: Piotr Sternik, Patryk Świderski i Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Zapraszamy także do wysłuchania specjalnej audycji, którą podczas Nocy Biologów nadawaliśmy z naszego studia na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Jej gośćmi byli m.in.: koordynator wydarzenia prof. Stanisław Czachorowski, Dziekan WBiB prof. Iwona Bogacka oraz studenci i pracownicy zaangażowani w organizację poszczególnych wykładów, zajęć i pokazów.

Radio UWM FM kolejny raz było patronem medialnym Nocy Biologów na UWM. Dodajmy, że poczas tegorocznej edycji wydarzenia w budynku Collegium Biologiae można było także wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wrzucając pieniądze do stacjonarnej puszki.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: