Aktualności
26.11.2019

UWM uczestniczy w międzynarodowym projekcie SMARTRURAL

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uczestniczą w międzynarodowym projekcie SMARTRURAL. W listopadzie w Eskisehir Osmangazi Universitesi w Turcji odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli siedmiu europejskich uczelni. Czego dotyczyło? Posłuchajcie! Naszym gościem była dr hab. inż. Agnieszka Jaszczak.

Spotkanie otwierające projekt Erasmus+ KA203 - Towards Smart Rural Tourism Development in Europe (SMARTRURAL) odbyło się w dniach 7-11 listopada w Eskisehir Osmangazi Universitesi w Turcji. Wzięli w nim udział przedstawiciele siedmiu uczelni: Uniwersytetu Eskisehir Osmangazi (Turcja), Uniwersytetu Vytautas Magnus (Litwa), Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Unipegaso (Włochy), Uniwersytetu w Lublanie (Slowenia), Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze (Czechy) oraz Uniwersytetu w Alicante (Hiszpania).

Przez dwa lata naukowcy chcą opracować praktyczne szkolenia dla studentów i umożliwić wykorzystanie aplikacji do stworzenia inteligentnych modeli biznesowych w turystyce wiejskiej. Najważniejszym zadaniem jest jednak zbudowanie otwartej platformy szkoleniowej, która będzie wspierać rozwój obszarów wiejskich.

Kierownikiem projektu ze strony UWM jest dr hab. inż. Agnieszka Jaszczak z Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. "W każdym z ośrodków akademickich będą organizowane szkolenia praktyczne dotyczące tworzenia innowacyjnych pomysłów w kierunku produktów turystycznych na wsi, tworzenia przestrzeni turystycznej. Te szkolenia chcielibyśmy skierować do studentów zajmujących się ekonomią oraz architekturą krajobrazu" - tłumaczyła w rozmowie z naszą reporterką.

Z dr hab. inż. Agnieszką Jaszczak spotkała się Ilona Płona. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

W projekcie biorą udział także Dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Kierownik Katedry Architektury Krajobrazu prof. dr hab. Krzysztof Młynarczyk oraz dr Joanna Zielińska-Szczepkowska z Katedry Polityki Gospodarczej i Regionalnej (Wydział Nauk Ekonomicznych).

Kolejne spotkanie przedstawicieli uczelni uczestniczących w projekcie odbędzie się pod koniec marca 2020 roku na Uniwersytecie w Lublanie (Słowenia).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: