Aktualności
15.11.2019

Na UWM powstaje Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Gospodarki Przestrzennej

1 stycznia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie powstanie nowy Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Gospodarki Przestrzennej. Stworzą go: Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa oraz Wydział Nauk o Środowisku. Dlaczego musiało dojść do takiej fuzji i co z niej wynika? Sprawdziliśmy!

Zmiany spowodowane są przede wszystkim postanowieniami Ustawy 2.0 zwanej Konstytucją dla Nauki oraz redukcją liczby dyscyplin naukowych. Na nowym wydziale prowadzone będą badania i zajęcia w zakresie trzech dyscyplin: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, inżynieria lądowa i transport oraz inżynieria środowiska, górnictwo  i energetyka.

Czy to połączenie oznacza duże zmiany dla pracowników i studentów? "Żadne zmiany ich nie dotkną! Zajęcia będą odbywały się z tymi samymi wykładowcami. Właściwie dla Wydziału Nauk o Środowisku niewiele się zmienia. Pozostajemy w swoich miejscach pracy. Przenosi się tylko dziekanat, który będzie mieścił się w budynku Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa" - zdradziła nam prof. Ewa Paturej, obecna dziekan Wydziału Nauk o Środowisku UWM. "Schemat organizacyjny dziekanatu też jest już ustalony. To wymaga pracy, nakładów finansowych, remontu, przystosowania do obsługi większej liczby studentów" - dodaje prof. Paweł Wielgosz, dziekan Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa.

Nazwa nowego wydziału została ustalona wspólnie. Odzwierciedla zainteresowania badawcze naukowców, którzy będą z nim związani. "Naszym głównym zadaniem na najbliższy rok jest przygotowanie się do ewaluacji dyscyplin w 2021 roku. To sprawa kluczowa" - podkreśla prof. Wielgosz.

Z prof. Ewą Paturej i prof. Pawłem Wielgoszem spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Zmiany musi zaakcepować jeszcze Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który zbierze się pod koniec listopada. Do tematu będziemy zatem wracać na antenie Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: