Aktualności
10.01.2012

Odeszła Krystyna Spikert

Odeszła Krystyna Spikert

Krystyna Spikert pracowała w Instytucie Filologii Polskiej UWM od stycznia 2007 r. Kulturoznawca, specjalistka w zakresie mowy scenicznej, rapsod, terapeutka wymowy, reżyserka teatrów dzieci i młodzieży, animatorka kultury.

Pomysłodawczyni i organizatorka Nocy Teatralnych poświęconych najzdolniejszym amatorom tworzącym w dziedzinie kultury wysokiej, a w szczególności w sferze teatru. Laureatka III nagrody eliminacji centralnych XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (ma na swoim koncie 15 letnią praktykę sceniczną w charakterze rapsoda). Jej pasją było kontynuowanie i przekazywanie tradycji artystycznej interpretacji poezji klasycznej.

Założycielka i prowadząca Olsztyński Nowy Teatr Rapsodyczny oraz Teatralne Koło Naukowe „Rapsod". Twórczyni Podyplomowego Studium Kultury i Wyrazistości Mowy przy Instytucie Filologii Polskiej UWM. W 2005 r., za zasługi dla kultury polskiej, od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała medal „Gloria Artis".

Absolwentka: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (kulturoznawstwo); Podyplomowego Studium Wymowy przy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie; Podyplomowego Studium Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży przy Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu).

Ukończyła liczne kursy, uzupełniające praktyczne umiejętności związane z techniką i ekspresją mowy scenicznej, w tym między innymi: artystycznej interpretacji tekstów, które przez wiele lat organizował Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Nauczycielami byli najwybitniejsi znawcy przedmiotu: Lech Śliwonik, Irena Jun, Wojciech Siemion i inni; eurytmii głosek polskich prowadzone przez Marię Jenny-Burniewicz - absolwentkę Akademii Eurytmii w Hadze; „Ciało i głos" u Zygmunta Molika w Ośrodku Grotowskiego we Wrocławiu; półroczne „Laboratorium Głosu" u Olgi Szwajgier w Krakowie; reżyserskiej interpretacji tekstów u Krzysztofa Globisza oraz muzyczne u Sambora Dudzińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu; master-class prowadzone przez Włodzimierza Staniewskiego

Była założycielką i dyrektorem Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice; teatru plastycznego realizowanego przez Leszka Mądzika w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Odbyła 2 letnią praktykę Techniki Alexandra w Centrum Rebirthingu w Silnej Nowej u Doroty Kędzior. Wielokrotnie uczestniczyła w warsztatach emisji głosu w Teatrze Wiejskim „Węgajty", w tym u Geoffreya Norrisa - absolwenta Londyńskiej Szkoły Kształtowania Mowy i Sztuki Dramatycznej. Brała udział w 3,5 letnim zawodowym kursie psychodramy Moreno w Europejskim Instytucie Psychodramy Moreno w Krakowie (Sekcja Naukowa Psychoterapii PTP, Fundacja Krakowskiej Katedry Psychiatrii im. J. J. Haubenstocków Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) oraz w Polskim Instytucie Psychodramy.

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://gazetaolsztynska.pl/

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: