Aktualności
06.11.2019

Bernadetta Darska: Pisanie jest moją codziennością

Dr hab. Bernadetta Darska - literaturoznawczyni z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie  - otrzymała PIK-owy Laur. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach przez Polską Izbę Książki. Olsztynianka została doceniona za swojego bloga "Nowości książkowe".

PIK-owy Laur przyznawany jest od od 14 lat. Polska Izba Książki nagradza dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych. Konkurs ma na celu podnoszenie rangi książki w mediach – uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych. Rozpatrywane są publikacje prasowe, programy radiowe, telewizyjne, blogi i vlogi internetowe, portale internetowe oraz akcje społeczne,  które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki.

Tegoroczna gala odbyła się 25 października w Krakowie.  W kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych” zwyciężyły „Zeszyty Literackie”. Program TVN "Xięgarnia" zdobył natomiast nagrodę jako „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”. Wyróżnienie za działania w internecie powędrowało do dr hab. Bernadetty Darskiej, która od 10 lat dzieli się swoimi reflekscjami na temat literatury na blogu „Nowości Książkowe”.

"Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i wielki zaszczyt. Znalazłam się w gronie osób, które bardzo cenię" - podkreślała w rozmowie z naszym reporterem wykładowczyni z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nagrody nie mogła odebrać osobiście. "Kiedy dowiedziałam się o nominacji i kiedy odbywała się uroczysta gala przebywałam na stażu naukowym w Berlinie. W moim imieniu nagrodę odbierał mąż. Relacjonował mi co się dzieje. I kiedy dowiedziałam się, że to ja jestem wyróżniona - niezwykle się ucieszyłam. Traktuję to jako piękny prezent na to dziesięciolecie. "

Literaturoznawczyni z UWM podkreśla, że ma ogromne szczęście, że może zajmować się zawodowo tym, co kocha i co wciąż ją zachwyca. "Pisanie o literaturze jest dla mnie połączeniem pracy i pasji. Jest właściwie taką codziennością. Nie jestem w stanie oddzielić, kiedy pracuję i czytam po to, żeby coś napisać, a kiedy czytam dla przyjemności. Mam tę satysfakcję, że choć piszę i czytam zawodowo tyle lat, ciągle się tą literaturą zachwycam. Ciągle pochylam się nad nią z wielką przyjemnością i cieszę się, gdy odkrywam świetne teksty, oburzam - kiedy teksty są grafomańskie. Więc to bycie z literaturą na co dzień jest dla mnie faktycznie przyjemnością. Wyróżnienie to dzielę także ze swoimi czytelnikami, bo mam takie poczucie, że nie byłoby tego bloga, gdyby nie oni. Pisać o książkach - tak jak i pisać książki - trzeba dla kogoś. Więc nagrodę traktuję także jako taki ukłon w stronę tych, którzy przez te lata ze mną byli i są."

Z dr hab. Bernadettą Darską spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

To nie pierwsze takie wyróżnienie dla literaturoznawczyni z UWM. W 2018 roku portal Granice.pl umieścił ją w TOP 10 polskich influencerów książkowych, czyli wśród osób, których recenzje o książkach w największych stopniu kształtują i wpływają na opinie czytelników.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: