Aktualności
15.10.2019

O emigracji rosyjskiej w Polsce już po raz piąty na UWM

Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie już po raz piąty zaprosił naukowców z kraju i zagranicy do udziału w międzynarodowej konferencji z cyklu „Luminarze Rosyjskiej Emigracji”. W tym roku do Kortowa przyjechali badacze z Rosji, Francji, Austrii i Włoch.

„Luminarze rosyjskiej emigracji” to wielowymiarowy projekt realizowany w Instytucie Słowiańszczyzny Wschodniej Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie, będący szeroką platformę naukową, edukacyjną i międzykulturową. Konferencja ma na celu wniesienie istotnego wkładu we współczesne badania emigrantologiczne oraz popularyzowanie wiedzy z zakresu historii emigracji rosyjskiej w Polsce. Jej tegoroczne hasło to: „Homo geographicus. Twórczość rosyjskich emigrantów w perspektywie geografii literackiej”.

Naukowcy z pięciu europejskich krajów spotkali się w dniach 14-15 października w Kortowie. "Co roku tematyka jest inna. Jednak w centrum naszej uwagi pozostają najbardziej wybitne jednostki pierwszej fali emigracji rosyjskiej" - tłumaczy pomysłodawczyni tych spotkań prof. Iwona Ndiaye. "Konferencji towarzyszą też warsztaty analizy utworów rosyjskich emigrantów, które przeprowadzą pracownicy Pietiogorskiego Uniwersytetu Państwowego. Jest także program kulturalny."

Nasz reporter rozmawiał także z gośćmi zagranicznymi tegorocznej konferencji: prof. Iriną Fiedotową oraz dr Niną Orłową z Uniwersytetu w Moskwie.

 

Współorganizatorami konferencji są: Dom Rosyjskiej Zagranicy im. Aleksandra Sołżenicyna w Moskwie oraz Instytut Literatur Światowych Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskiwe.

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: