Aktualności
04.10.2019

Wyjątkowa, bo ostatnia inauguracja na Wydziale Nauk o Środowisku UWM

Wyjątkowa atmosfera towarzyszyła tegorocznej inauguracji roku akademickiego na Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 1 stycznia jednostka naukowa w dotychczasowej formie przestanie istnieć. Co będzie dalej? O to zapytaliśmy dziekan prof. Ewę Paturej.

Reorganizacja związana jest z wejściem w życie nowego Statutu UWM oraz zmianami do których obliguje wszystkie uczelnie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. "Z dniem 1 stycznia chcemy utworzyć nowy wydział razem z Wydziałem Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa" - tłumaczy Dziekan Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie prof. Ewa Paturej. Jednostka naukowa ma mieć także nową nazwę. "Do takich rozmów zaprosił nas kilka miesięcy temu dziekan Wielgosz. Rzucił pomysł żebyśmy utworzyli wspólny wydział i administrowali trzema dużymi dyscyplinami. Oczywiście wolę naszych oddolnych rozmów przekazaliśmy panu Rektorowi. Jesteśmy nastawieni pozytywnie!"

Kadra obecnego Wydziału Nauk o Środowisku według tych założeń ma być odpowiedzialna za zarządzanie dyscypliną inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Natomiast Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa będzie odpowiedzialny za: inżynierię lądową i transport oraz geografię społeczno-ekonomiczną i gospodarkę przestrzenną."

Warto też dodać, że kierunek rybactwo zostanie przeniesiony na Wydział Bioinżynierii Zwierząt, ponieważ funkcjonuje tam nowa dyscyplina: zootechnika i rybactwo.

Z prof. Ewą Paturej spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: