Aktualności
20.09.2019

Po pracowitych wakacjach - zmiany na UWM

Za nami pierwsze po wakacyjnej przerwie posiedzenie Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Większość uchwał, które przyjęto 20 września dotyczyła wdrażania Statutu uczelni oraz zmian związanych z nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji!

Wrześniowe posiedzenie Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęło się od przedstawienia raportu dotyczącego wdrożenia na uczelni ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce. Rektor UWM prof. Ryszard Górecki mówił także o kolejnych etapach realizacji nowego Statutu.

"Dyskutowaliśmy również na temat procedur nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. Senat opiniował też wniosek o wystąpienie o nadanie uprawnień do nadawania stopnia doktora w nowej dyscyplinie: geografia ekonomiczna i gospodarka przestrzenna" - zdradził nam Prorektor ds. kształcenia i studentów UWM prof. Jerzy Przyborowski. Wiele uchwał dotyczyło dydaktyki i kształcenia. "To 22 uchwały dostosowujace programy kształcenia do przepisów nowej ustawy i rozporządzeń Ministra. Zmieniliśmy również uchwałę dotyczącą wzoru dyplomu. Dostosowaliśmy także programy kształcenia na studiach podyplomowych."

Prof. Przyborowski przyznaje, że wakacje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie były bardzo pracowite. "Warto podkreślić zaangażowanie kierowników biur i podległych im pracowników, którzy pracowali nie tylko w ustawowym czasie, ale bardzo często w domu. Było to trudne. Przepisy wprowadzane były z dużym opóźnieniem. Standardy kształcenia miały być określone w styczniu, a zostały - z końcówką lipca (opublikowane w sierpniu).  Zatem mieliśmy bardzo mało czasu na to, żeby przygotować te wszystkie rzeczy, żeby spełniały wymogi i gwarantowały bezpieczeństwo absolwentom. To nasza odpowiedzialność, więc trzeba było te projekty uchwał przygotować bardzo precyzyjnie."

Jedna z najważniejszych zmian na uczelni dotyczy połączenia Wydziału Nauk o Środowisku z Wydziałem Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa. "Pracownicy związani z dawną dyscypliną rybactwo będą wcieleni do Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, dlatego, że funkcjonuje tam nowa dyscyplina: zootechnika i rybactwo. To konsekwencja wprowadzonych zmian. Natomiast inżynieria środowiska jako dyscyplina jest silną. Reprezentują ją silni naukowcy, natomiast jest tam niewielu studentów. W związku z tym oba wydziały doszły do wniosku, że lepiej będzie jeśli inżynieria środowiska dołączy do inżynierii lądowej."

Prorektor ds. kształcenia i studentów UWM przypomniał także, że od 1 stycznia Wydział Nauk o Zdrowiu zastąpi Szkoła Zdrowia Publicznego.

O zmianach dotyczących aktywności naukowej pracowników uczelni opowiedział nam Prorektor ds. nauki UWM prof. Jerzy Jaroszewski.

 

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: