Aktualności
16.09.2019

50 lat Wydziału Humanistycznego i olsztyńskiej polonistyki

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie świętował swoje 50-lecie. W uroczystościach udział wzięli absolwenci, byli i obecni wykładowcy oraz przedstawiciele władz uczelni. 14 września w Kortowie wspominano także pół wieku historii olsztyńskiej polonistyki.

Obecny na uroczystościach Prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski podkreślał, że humanistyka dla uczelni ma ogromne i bezcenne znaczenie. "Trudno sobie wyobrazić Uniwersytet bez humanistyki - szeroko rozumianej. Zarówno kształcenie jak i badania naukowe to jest coś, co daje szansę przeniesienia ludzi, którzy z tego korzystają w zupełnie inną rzeczywistość. Przy wszystkich troskach, problemach i tym boomie rozwojowym wartości humanistyczne, społeczne są absolutnie bezcenne. Człowiek w centrum - to jest to, co powinno być zawsze na pierwszym miejscu."

Prof. Andrzej Staniszewski z olsztyńską humanistyką związany jest od kilkudziesięciu lat. Był m.in. dziekanem Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej a od 1993 do 1999 roku także jej rektorem. Jak wspomina ten czas? "Wypromowałem około tysiąca osób! Przyszedłem tu w 1974 roku. To były ostatnie dni Wyższej Szkoły Nauczycielskiej. Wtedy przyjęto 15 osób i większość z nich była z Torunia. Jestem świadkiem wszystkich karier akademickich na Wydziale Humanistycznym jakie były przez te 45 lat."

14 września w Kortowie obchodzono także jubileusz 50-lecia olsztyńskiej polonistyki. Było to przede wszystkim spotkanie tych, którzy kiedyś studiowali i nauczali języka polskiego w Wyższej Szkole Pedagogicznej a później Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.  "Taka była nasza idea, żeby to półwiecze olsztyńskiej polonistyki zamknąć w pewnym sensie takim spotkaniem towarzystkim, wspomnieniowym, mającym też charakter pewnego podsumowania" - mówił Dyrektor Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM prof. Mariusz Rutkowski.

Jak zmieniało się przez lata zainteresowanie studiami polonistycznymi? "W ostatnich latach może przyciągają mniej osób, ale za to są to osoby, które wiedzą, czego szukają. Przez jakiś czas było tak, że ci ludzie przychodzili trochę z przypadku. Teraz widać, że są to wybory świadome. Liczb nie ma co porównywać. Przez te wszystkie lata wykształciliśmy blisko 5 tysięcy osób, które ukończyły filologię polską w Olsztynie."

Jubileuszowi towarzyszyła także premiera monografii "Pamięć maluje przeszłe lata. Pół wieku olsztyńskiej polonistyki (1969-2019)". Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: