Aktualności
23.11.2011

Marzycielska Poczta na UWM

Marzycielska Poczta na UWM

Weź udział w akcji organizowanej przez studenta dziennikarstwa i RWSS Wydziału Humanistycznego w ramach "Marzycielskiej Poczty". Pamiętaj - nawet bez czerwonej czapki z pomponem możesz być Świętym Mikołajem!

Czym jest Marzycielska Poczta?

Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na stronie MarzycielskaPoczta.pl można znaleźć profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, ich zainteresowania czy krótką biografię.

Jak powstała akcja?

Mimo, że Marzycielska Poczta powstała pod koniec 2009 roku, jej początki sięgają nieco wcześniej. Tomek Chmiel - założyciel Marzycielskiej Poczty - opisał pomysł utworzenia tego typu akcji w Polsce na swoim blogu, zachęcając czytelników, by do niego dołączyli. I w ten sposób po jakimś czasie zgłosiła się Weronika Mazurkiewicz, wówczas 17- letnia wolontariuszka, z którą wspólnym wysiłkiem znaleźli pierwsze dzieci i uruchomili akcję.

Taka forma pomocy była wówczas w naszym kraju czymś nowym, gdyż działanie inicjatywy nie opierało się na wsparciu finansowym dzieci, jak większość dotychczasowych akcji charytatywnych w Polsce. Idea „Marzycielskiej Poczty" polegająca na niesieniu dzieciom wparcia psychicznego w walce i zmaganiach z chorobą, szybko się jednak przyjęła i teraz jest to jedna z najpopularniejszych tego typu akcji na świecie.

Inspiracja

Pomysł utworzenia Marzycielskiej Poczty powstał z inspiracji amerykańską akcją „Make a Child Smile", która powstała w 1998 roku. Bardzo szybko wypracowaliśmy własną, unikalną formułę akcji, zawsze będziemy jednak wdzięczni amerykańskim twórcom za natchnienie nas do niesienia tego typu pomocy.

W czym tkwi magia Marzycielskiej Poczty?

Marzycielska Poczta nie jest akcją jednostronną i w tym tkwi jej wielka moc. Chore dzieci oraz ich rodzice, w miarę możliwości zdrowotnych i finansowych, odpisują na przesyłki, a najczęściej pozostawiają w swoich profilach imienne podziękowania za każdy list, kartkę lub prezent.

Dzieci często fotografują się z otrzymanymi przesyłkami. Dla osób, które wysłały coś od siebie, jest to niezwykle poruszające. Odwiedzając profile można na bieżąco dowiedzieć się o wydarzeniach w życiu dzieci, a przeglądając komentarze zobaczyć, że cały rok panuje u nas ciepła, pełna troski atmosfera. Jesteśmy po prostu jedną, wielką rodziną! Same dzieci do osób, które do nich piszą, niejednokrotnie zwracają się „wujku", „ciociu" czy „starszy braciszku".

Kim są organizatorzy Marzycielskiej Poczty?

Marzycielska Poczta jest prowadzona wyłączenie przez wolontariuszy. Jesteśmy młodymi ludźmi i mieszkamy w różnych miastach Polski. Większość z nas ma wieloletnie doświadczenie w wolontariacie, a „Marzycielska Poczta" to dla nas okazja do zrealizowania własnej wizji pomocy. Naszym życzeniem zawsze było stworzenie wielkiej i pięknej akcji, która nie tylko przyniesie wiele radości dzieciom, ale także mnóstwo frajdy i spełnienia osobom pomagającym.

Obecnie przy organizacji Marzycielskiej Poczty aktywnie angażuje się siedem osób - każdego miesiąca dzieciom pomagają jednak tysiące innych osób, zazwyczaj anonimowych, i to ich wkład w akcję jest najcenniejszy.

O naszej Fundacji

Niemal w rok po założeniu „Marzycielskiej Poczty", 1 października 2010 roku, powołaliśmy Fundację Dobry Uczynek. Zrobiliśmy to przede wszystkim po to, aby móc dalej skutecznie rozwijać Marzycielską Pocztę. Ułatwiło nam to między innymi uzyskanie Honorowego Patronatu Ministra Edukacji czy umożliwiło chociażby przyjmowanie darowizn na utrzymanie akcji.

O chorych dzieciach z Marzycielskiej Poczty

Aktualnie pomagamy 36 chorym dzieciom. Są to dzieci z całej Polski i staramy się, aby każde z nich otrzymywało wsparcie w nieprzerwany sposób. Dzieci z Marzycielskiej Poczty to dzieci zmuszone do ciągłej rehabilitacji i częstych pobytów w szpitalach. Choroba bardzo często ogranicza ich kontakt z rówieśnikami, którego szczególnie potrzebują.

Do akcji przyjmujemy dzieci pomiędzy 4 a 17 rokiem życia, mieszkające w Polsce. W pierwszej kolejności przyjmujemy dzieci, u których zdiagnozowano poważną, zagrażającą życiu dolegliwość, przechodzące leczenie i/lub rehabilitację po obrażeniach zagrażających życiu albo wymagające długoterminowego leczenia, a także dzieci pod opieką hospicyjną.

Najbardziej zależy nam na tym, by każde dziecko, które dołączy do „Marzycielskiej Poczty" otrzymało moc wsparcia. Dlatego z pomocą wielu wolontariuszy staramy się nagłośnić sytuację każdego dziecka i zadbać oto, aby zostało zasypane przesyłkami.

Jakie znaczenie mają dla chorych dzieci listy i kartki?

Dla dzieci listy i kartki stanowią ogromne wsparcie. Dzieci często proszą rodziców o ponowne przeczytanie treści listów lub same wielokrotnie do nich wracają. Często od rodziców dzieci słyszymy, że nie spodziewali się, iż korespondencja sprawi tak dużo radości ich pociechom - więcej radości niż niejeden tradycyjny prezent.

Wiele naszych dzieci większość swojego czasu spędza w domach i szpitalach, a Marzycielska Poczta pozwala im rozproszyć uczucie samotności, dając wiele okazji do uśmiechu. Tak napisała mamy Julki Mielnickiej - dziewczynki chorej na mukowiscydozę - o udziale w Marzycielskiej Poczcie:

Ciężko czasami „ubrać w słowa" to, co tak naprawdę chcemy wyrazić i jak bardzo jesteśmy Wam Wszystkim razem i z osobna wdzięczni. Jesteście z nami na dobre i na złe, a to dla nas rodziców i naszych pociech jest bardzo, bardzo ważne. Pamiętam jeszcze czasy sprzed ponad roku jak nie byłyśmy na Marzycielskiej Poczcie i czasami było ciężko o najzwyklejszy uśmiech, a teraz uśmiech na twarzy towarzyszy codziennie dzięki Wam, dobrym duszyczkom. Robicie coś niezwykłego bezinteresownie, bez żadnych zobowiązań tak sami z siebie z wielkiego serca. To jest dla nas ogromnie ważne. Zawsze można się Wam wyżalić gdy jest źle, ciężko i wydaje nam się, że jesteśmy zupełnie sami z chorobą, walką o „normalne" dzieciństwo naszych dzieci. DZIEKUJEMY KAŻDEGO DNIA ŻE JESTEŚCIE, CZASEM BARDZO DALEKO... ALE BLISKO... NAS. Dziękujemy.
9. Ile dzieci otrzymują przesyłek?
Staramy się, aby dzieci, które dołączą do Marzycielskiej Poczty zostały „zasypane" przesyłkami. Zależy nam na tym, by z czasem każde dziecko mogło się pochwalić kilkoma tysiącami otrzymanych przesyłek i to udaje się nam zrealizować.

Internauci cały czas pamiętają o wszystkich dzieciach i nawet te, które dołączyły do nas bardzo dawno temu, stale otrzymują korespondencję.

O przesyłkach do dzieci

Wiele osób wraz z kartkami wysyła dzieciom również prezenty. Wysyp rozmaitych podarunków ma miejsce szczególnie na Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz na Dzień Dziecka i w okolicach urodzin dzieci.

Użytkownicy przeróżnych forów internetowych niejednokrotnie prowadzili zbiórki pieniędzy, które przeznaczali na prezenty dla dzieci, przesyłane wraz z życzeniami świątecznymi. Również ośrodki polonijne na całym świecie wiele razy mobilizowały się, by na święta przesłać do dzieci zabawki. Polonia w Chicago szczególnie zaangażowała się we wsparcie akcji, przeznaczając ostatnio kilka tysięcy dolarów ze zbiórki na rzecz Marzycielskich Dzieci.

Mimo, że nie zachęcamy do finansowego wspierania dzieci, to niejedna osoba po bliższym poznaniu dziecka przez Marzycielską Pocztę decyduje się również na pomoc finansową.
Wreszcie oprócz tradycyjnych listów ludzie tworzą także własnymi rękoma piękne upominki dla dzieci, a na stronie PocztowyPodarek.pl staramy się pokazać przynajmniej część z nich.

Kto pisze do dzieci?

Do dzieci piszą Polacy z całego świata. Dosłownie każdy może się włączyć do akcji. Oprócz indywidualnych osób piszą całe klasy, szkoły, rozmaite grupy wolontariuszy czy przedstawiciele Polonii.

Prostota, niewielki koszt, a jednak duże znaczenie takiej pomocy - to wszystko jest często doceniane przez uczestników naszej akcji.

Do akcji włączają się również znane osoby, gwiazdy muzyki, sportu, filmu, a nawet politycy, własnoręcznie wypisując kartki do dzieci, przekazując imienne autografy czy wspaniałe gadżety.

 

Więcej informacji: http://marzycielskapoczta.pl

 

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: