Aktualności
10.09.2019

Chińska delegacja z wizytą na UWM

10 września Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie odwiedziła delegacja Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Wizyta związana była z realizacją przez uczelnię we współpracy z naukowcami z Państwa Środka dwóch programów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W programach badawczych uczestniczą naukowcy z Wydziału Nauki o Żywności oraz Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie.

"Do tej wizyty bardzo zachęcali nas pracownicy polskiego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przyjechaliśmy do Olsztyna z wielką przyjemnością, bo na siedem projektów zakwalifikowanych do wspólnego dofinansowania aż dwa są realizowane na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Chcemy poznać panujące tutaj warunki, dowiedzieć się, czy są jakieś trudności ze strony chińskiej i w razie potrzeby pomóc w ich przezwyciężeniu" - mówił w Kortowie radca Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie Jiang Sudong.

Z gośćmi spotkał się m.in. Prorektor ds. nauk Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Jaroszewski. "Cieszymy się z tej wizyty. W konkursie na projekty polsko-chińskie konkurencja była bardzo duża. Właśnie zaczynamy realizację obu projektów" - mówił prof. Jaroszewski.

Pierwszy z projektów to: „Innowacyjne technologie produkcji składników funkcjonalnych pochodzenia mlecznego i rozwój nowych produktów" (DairyFunInn). Będzie realizowany do sierpnia 2022 roku na Wydziale Nauki o Żywności UWM w Olsztynie oraz w Pekińskim Uniwersytecie Technologii i Biznesu, Instytucie Nauki o Żywności i Technologii Chińskiej Akademii Wiedzy Rolniczej, Uniwersytecie Nauki i Technologii w Tinjin i w mleczarni Shijiazhuang Junlebao.

UWM otrzymał na ten cel prawie 2 miliony złotych dofinansowania. Naukowcy opracują technologie związane z szybką selekcją i rozdziałem składników funkcjonalnych mleka oraz z modyfikacją molekularną, transformacją biologiczną, stabilnością i systemem oceny bezpieczeństwa. W efekcie na polski i chiński rynek trafią innowacyjne produkty mleczne, wzbogacone o wysokiej jakości składniki.

ARTEMIS - drugi z projektów realizowany przez Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie poświęcony jest pracom nad modelowaniem jonosfery w czasie rzeczywistym dla rozwijających się satelitarnych systemów nawigacyjnych – europejskiego Galileo i chińskiego BeiDou. Jego liderem po stronie polskiej jest prof. Andrzej Krankowski, kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego.

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

 

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: