Aktualności
09.09.2019

Astronomowie obradują w Kortowie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest gospodarzem 39. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Od 9 do 12 września najwybitniejsi znawcy kosmosu uczestniczyć będą w ośmiu sesjach naukowych i wydarzeniach towarzyszących. Czego dotyczą obrady? Posłuchajcie!

Zjazdy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbywają się co dwa lata w różnych miastach Polski i są konferencjami naukowymi stanowiącymi przegląd aktualnych badań prowadzonych przez polskich astronomów zarówno w kraju jak i zagranicą. Poprzednio takie spotkanie miało miejsce w Olsztynie 20 lat temu.

"Zaczyna się era kosmiczna, era satelitów naukowych. Polska uczestniczy w międzynarodowych projektach i są tu astronomowie oraz osoby zajmujące się konstrukcją aparatury, która jest umieszczana na tych satelitach. Uzyskujemy dane, które tutaj interpretujemy" - mówił nam prezes PTA prof. Marek Sarna.

Podczas Zjazdu ogłoszono także konkurs na nazwę planety którą w 2009 roku odkrył zespół polskich astronomów, którym kierował prof. Andrzej Niedzielski oraz krążacej wokół niej gwiazdy. "Wykorzystaliśmy do tego celu bardzo duży teleskop w Teksasie. Planeta jest podobna do naszego Jowisza. Jest mglista, gazowa i masywna. Krąży stosunkowo blisko swojej gwiazdy, która jest trochę podobna do naszego Słońca. Pali wodór, ale jest mniej masywna" - tłumaczy odkrywca.

Propozycje nazwy planety i gwiazdy spływały przez ostatnie lata. Było ich prawie 3 tysiące. Do finałowego głosowania wybrano siedem:

Geralt i Ciri
Jantar i Wolin
Piast i Lech
Polon i Rad
Solaris i Pirx
Swarog i Weles
Twardowski i Boruta

"Głosować będzie mógł każdy poprzez stronę internetową: iau100.pl/planety do końca października"- wyjaśniał dr Krzysztof Czart.

Honorowy patronat nad 39. Zjazdem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Warmińsko-Mazurski,  Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydent Miasta Olsztyna oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Wykłady oraz Walne zebranie Członków PTA odbywają się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: pta.edu.pl/zjazd39/program.php

Przyjaciele - stań się jednym z nich: