Aktualności
23.08.2019

W Kortowie zakończyło się XX Beacon Satellite Symposium

Od 19 do 23 sierpnia Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie był gospodarzem najważniejszej konferencji naukowej organizowanej co trzy lata przez Międzynarodową Unię Radiową (URSI) - XX Beacon Satellite Symposium. Ponad 200 naukowców z kilkudziesięciu krajów pierwszy raz spotkało się podczas takiego sympozjum w Polsce.

Gośćmi konferencji byli naukowcy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Indii, Rosji, Chin, Tajwanu, Tajlandii, Brazylii, Argentyny, RPA i Nigerii). Czego dotyczyła dyskusja? "Pełne spektrum jeśli chodzi o badania jonosfery przy użyciu technik radiowych - od monitorowania i modelowania w skali globalnej do monitorowania w skali lokalnej. Ostatnie sesje były poświęcone naturalnym zagrożeniom, jak trzęsienia ziemii, tsunami, meteoryty i innym rzeczom widocznym w jonosferze" - podsumował prof. Andrzej Krankowski kierujący Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ta jednostka była organizatorem wydarzenia.

"To sprawy, które wymagają bardzo dogłębnego poznania" - dodaje dr Leszek Błaszkiewicz. "Stan jonosfery to nie tylko kwestie propagacji fal radiowych od satelitów do Ziemii i w drugą stronę (szczególnie na falach długich), ale również okazuje się, że w jonosferze widzimy pewne aspekty związane z aktywnością litosfery i troposfery. Te badania są przedstawiane właśnie podczas tej konferencji."

Radości z możliwości goszczenia naukowców z tak wielu krajów świata nie krył Dziekan Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie prof. Paweł Wielgosz. "To ma duże znaczenie dla rozpoznawalności Wydziału oraz Uniwersytetu w środowisku międzynarodowym, zwłaszcza tym zajmującym się technikami satelitarnymi" - mówił.

"To bardzo ważne, że międzynarodowa konferencja o tematyce astronomicznej i kosmonautycznej odbywa się w regionie warmińsko-mazurskim. Wiadomo, że największy astronom wszechczasów Mikołaj Kopernik praktycznie całe swoje dorosłe życie spędził na Warmii. Tutaj powstało dzieło O Obrotach Sfer Niebieskich. Tutaj też dopełnił swojego żywota. Więc historycznie i promocyjnie jest to miejsce wymarzone na tego typu debaty" - podkreślał obecny na otwarciu konferencji Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. "Mamy też współcześnie bardzo ważne działania. Myślę o polu radioteleskopu w Bałdach, gdzie na obszarze 2,5 hektara ponad 200 takich teleskopów funkcjonuje. To wyróznienie na cały świat i potwierdzenie dobrego naukowego działania uniwersyteckiego!" - dodał.

Kolejna edycja odbędzie się za trzy lata w Hermanos w Republice Południowej Afryki. Relację przygotował Wojtek Miśkiewicz.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: