Aktualności
01.08.2019

Naukowcy z UWM badają jeziora Wigierskiego Parku Narodowego

Jezioro Wigry, Jezioro Muliczne, Jezioro Białe i Jezioro Staw - to cztery akweny w których w wakacje swoje badania prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Towarzyszą im ochotnicy i członkowie Akademickiego Klubu Płetwonurków "Skorpena".

"Jezioro Wigry jest jednym z większych w naszym kraju. Urozmaiconym zarówno pod względem przyrodniczym jak i geograficznym (ukształtowania terenu, morfologii, batymetrii). Natomiast my koncentrujemy się głównie na tych mniejszych jeziorach (Staw, Białe). Chcemy opracować całościowo te zbiorniki wodne trzymając się naszej metody" - mówi dr inż. Piotr Dynowski z Instytutu Geografii i Gospodarki Nieruchomościami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"Metoda jest dość złożona. Polega na wypełnianiu tabel, które zostały opracowane na podstawie badań ankietowych i wyliczeń statystycznych. Pod wodą wykonywane są tabele i zaznaczane te elementy, które występują. Następnie są przetwarzane dalej przy pomocy cyfrowego oprogramowania GIS. Chcemy uzyskać mapy krajobrazu podwodnego jeziora. Wskazać miejsca najciekawsze i mniej atrakcyjne krajobrazowo."

Wakacyjne badania zaplanowano w czterech turach: 12-15.07, 17-20.07, 26-29.07 oraz 31.07-03.08.

Z drem inż. Piotrem Dynowskim spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Naukowcy z UWM wybierają się w tym roku także do Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie badać będą stawy i jeziora wysokogórskie na Hali Gąsienicowej.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: