Aktualności
10.06.2019

Posprzątali Łynę i zapraszają do wspólnego nurkowania latem

Akademicki Klub Płetwonurków "Skorpena" zaangażował się w tegoroczne obchody "Święta Łyny". Celem akcji zorganizowanej w sobotę 8 czerwca było podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Olsztyna i oczyszczenie koryta rzeki. O niej, ale też planach wakacyjnych płetwonurków z Kortowa opowiedziała w studiu Radia UWM FM prezes Skorpeny - Emilia Glazer.

Święto Łyny to pomysł Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, który do współpracy zaprosił m.in. płetwonurków z Kortowa. "Wydarzenie polegało na sprzątnięciu kawałka Łyny w Parku Centralnym" - mówi Emilia Glazer. Co udało się wyłowić z rzeki? "Znaleziska z czasów przedwojennych, butelki po mleku i piwie z PRL-u, ale też niestety opony, wózek sklepowy, torby i metalowe rzeczy nadjedzone przez korozje. Był też adapter z płytą winylową! Telefony, portfele i wielkie ilości śmieci..." Ciekawsze "eksponaty" trafiły do olsztyńskiego Muzeum Nowoczesności.

Jak podkreśla Emilia - w Łynie znajduje się mnóstwo wyrzuconych tam nieumyślnie rzeczy. "Dopiero po kilku edycjach takiego wydarzenia będziemy w stanie dokopać się do starych, wartościowych rzeczy na samym dnie. Planujemy na pewno kontynuować to w przyszłym roku. A szacujemy, że przed nami... 20-30 lat pracy."

Akademicki Klub Płetwonurków "Skorpena" regularnie sprząta także dno jeziora Kortowskiego. A latem planuje kilka ciekawych wydarzeń. Z Emilią Glazer spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Skorpena zaprasza w wakacje także na darmowe nurkowania w ramach akcji Olsztyn Aktywnie! oraz na Pływalnię Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie dwa razy w miesiącu odbywają się spotkania pod hasłem: "Studiujesz? Za darmo nurkujesz!". Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie: skorpena.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: